Strefa z Mazur jest 10-krotnie lepsza

opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Zezwolenia dla Mebli Wójcik, Heinz Glas i DFM przyniosą 187 mln zł, więcej niż obiecali wszyscy inwestorzy w 2016 r.

Takich wyników nie mieli nawet przodownicy pracy w PRL-u. W 2016 r. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WMSSE) wydała zezwolenia, w których firmy zadeklarowały 167,9 mln. W tym roku strefa ma już obietnice na 1,652 mld zł, a zostały jeszcze cztery miesiące pracy.

Grzegorz Smoliński
Fot. Marek Wiśniewski

Dzień jak rok

Tylko w ostatni piątek zezwolenia odebrały trzy firmy, które wydadzą więcej, niż obiecali wszyscy ubiegłoroczni inwestorzy. Ósmy projekt w WMSSE zrealizują Meble Wójcik. Firma założona w 1986 r. przez Leszka Wójcika i pozostająca w rękach rodziny zainwestuje 50 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 120 osób, do 1430. Zbuduje halę produkcyjną i magazynową, zainstaluje zautomatyzowane linie i rozbuduje system informatyczny. Będzie jeszcze jedna inwestycja z branży meblowej. DFM, producent mebli tapicerowanych, rozbuduje zakład w Dobrym Mieście. To czwarte zezwolenie firmy w warmińskiej strefie. Firma zacznie produkcję drewnianych elementów stelaży mebli i w związku z tym zbuduje tartak. Wyda 50 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 15 osób, do 879. W Działdowie zakład rozbuduje Heinz Glas, producent szkła działający od 1622 r., który jest właścicielem działdowskiej huty uruchomionejw 1946 r. Dzięki inwestycji za 87 mln zł moce produkcyjne zwiększą się o 85 proc. Przybędzie 50 etatów i w Działdowie będzie pracować 547 osób. W ostatni piątek warmińska strefa już drugi raz w tym roku w kilka godzin pobiła wyniki za cały 2016 r. Pod koniec czerwca Skejka-Pisz Paged i Tymbark MWS jednego dnia zadeklarowały inwestycje za 180 mln zł.

Zatrzymało się

Duże zezwolenia to efekt poszerzeń granic WMSSE o prywatne grunty inwestorów. Od 1 lipca nie obowiązują jednak umożliwiające to przepisy. Ministerstwo Rozwoju obiecuje, że zmieni się to od przyszłego roku. Tymczasem do warmińskiej strefy chciałby wejść Kronospan, który kupił działkę w Chorzelach na północy województwa mazowieckiego. To projekt za ponad 2 mld zł, dzięki któremu powstanie 1 tys. miejsc pracy, wynika z nieoficjalnych informacji.

— Nie ma pewności, czy inwestycja w Chorzelach dojdzie do skutku. Zależy to od tego, czy otrzymamy pomoc publiczną, o którą wystąpiliśmy, oraz od tego, czy będziemy mogli ją zrealizować w ramach strefy ekonomicznej — mówi Beata Rafalo, rzeczniczka Kronospanu. Pod koniec 2016 r. warmińska strefa urosła o 164 ha m.in. pod inwestycje dziewięciu firm, które wydadzą 1,3 mld zł. Ostatniego dnia czerwca, w ostatnim dniu obowiązywania przepisów umożliwiających włączanie gruntów prywatnych, strefa została poszerzona o 46,1 ha pod projekty czterech firm, w tym Wójcik Meble i Heinz Glas, za łącznie 175,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane