Strefy zmieniają szefów

Legnicka spółka ma nowy zarząd, a kamiennogórska — wiceprezesa. Zmiana warty nastąpiła w Mielcu i Tarnobrzegu.

Specjalne Strefy Ekono-miczne (SSE) ciężko się w tym roku napracowały, w pierwszym półroczu zdobyły deklaracje inwestycji wartych 21,5 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niż przez cały ubiegły rok. Nowe projekty oznaczają 20 tys. miejsc pracy. Ale to nie oznacza, że wszyscy prezesi mogli spocząć na laurach. Adam Grabowiecki, od 2009 r. prezes Legnickiej SSE, zrezygnował.

Walne, w którym decydujące zdanie ma Ministerstwo Gospodarki (MG), powołało na jego miejsce Rafała Jurkowlańca, byłego marszałka województwaz Platformy Obywatelskiej, a wiceprezesem została Dorota Włoch, była wiceprezes KGHM.

— Nowy prezes legnickiej strefy trafił tam z nadania politycznego. Trzeba się z tym pogodzić, że zarządy stref są mocno upolitycznione — komentuje jeden z rozmówców. Rafał Jurkowlaniec był kiedyś wojewodą dolnośląskim i szefem Ilony Antoniszyn-Klik, wówczas wicewojewody, dziś wiceminister gospodarki odpowiedzialnej za strefy.

Adam Grabowiecki, człowiek PSL w strefie, na zmianę pewnie nie narzeka — od 30 czerwca jest prezesem KGHM Letia Legnicki Park Technologiczny. MG uzupełniło też zarząd w kamiennogórskiej strefie — wiceprezesem został Wojciech Smoliński, który w 2011 r. był kandydatem PSL na senatora. Zamierza też uzupełnić wakat na stanowisku wiceprezesa w Katowickiej SSE.

Mniej polityki jest w strefach zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Dotychczasowi dyrektorzy oddziałów w Tarnobrzegu i Mielcu, czyli szefowie stref tarnobrzeskiej i mieleckiej, od 1 lipca nie pełnią już tych funkcji. Tą pierwszą kierował będzie Maciej Ślęzak, a drugą Krzysztof Ślęzak.

— Dotychczasowi dyrektorzy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego,nie porzucili aktywności zawodowej. Nadal będą wspierali agencję wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Od 1 lipca współpracują z zarządem ARP na stanowiskach doradców — mówi Marta Struk z ARP.

Polityczne zamieszanie na cały kraj wywołały trzy lata temu zmiany w wałbrzyskiej strefie. MG nie powołało wtedy na kolejną kadencję prezesa, który pracował w spółce od początku jej istnienia. Stanowiska prezesa i wiceprezesa dostały osoby powiązane z PSL. Decyzji sprzeciwili się samorządowcy, którzy apelowali do premiera, a pracownicy złożyli wymówienia. Dopiero w 2012 r. ministerstwo zmieniło wiceprezes, a w 2013 r. prezes spółki. W pierwszym półroczu wałbrzyska strefa wydała rekordową — w historii jakiejkolwiek strefy — liczbę zezwoleń: 65.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Strefy zmieniają szefów