Stres motywuje menedżerów

Danuta Hernik
opublikowano: 01-09-2000, 00:00

Stres motywuje menedżerów

Ludzie biznesu potrafią eliminować przyczyny dyskomfortu

Menedżerowie przyznają, że podstawowym źródłem ich stresu jest nadmiar pracy i nie zawsze najłatwiejsze stosunki interpersonalne w firmie. Ponadto odczuwają stałą presję związaną z koniecznością podejmowania wiążących decyzji. Jednak nie poddają się. Starają się metodycznie zwalczać przyczyny dyskomforu psychicznego.

Andrzej Blikle prezes A.Blikle

- Podstawowym źródłem napięcia u menedżerów jest konieczność podejmowania decyzji o skutkach nie do końca znanych. Źródłem napięć są również konflikty międzyludzkie, jakie przychodzi rozstrzygać, często przy niepełnej informacji. Trudno wtedy ocenić, do jakiego stopnia rozstrzygnięcia te są sprawiedliwe i obiektywne. Trzeba też rozstrzygać konflikty pomiędzy interesem przedsiębiorstwa i poszczególnego pracownika. Ważne jednak, by zrozumieć, że choć napięcie nie zależy od naszej woli, to stres jest naszym wewnętrznym wyborem. Zawsze możemy wybrać stres lub jego brak. Zarówno w pracy, jak i w życiu najbardziej obawiam się, że mogę kiedyś znaleźć się w sytuacji, kiedy każdy wybór jest zły, bo każdy prowadzi do czyjejś krzywdy.

Metody wyciszania stresu

W swojej walce ze stresem opieram się na wskazówkach brytyjskiego psychologa Dereka Rogera. Jego techniki treningowe pozwalają nabyć umiejętność niedopuszczania do stresu. Sprowadzają się one, najogólniej mówiąc, do koncentracji na „tu i teraz”. Trenuję od około dwóch lat z całkiem niezłym rezultatem. Poza tym uprawiam sport i prowadzę tzw. racjonalny tryb życia. Uważam, że ze stresem należy walczyć zanim się pojawi. Odreagowywanie to już dowód przegranej.

Ryszard Bociong prezes Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce

- Czynniki stresujące kadrę zarządzającą można podzielić na dwie podstawowe grupy: zewnętrzne (poza firmą), na które menedżer nie ma wpływu, i wewnętrzne. Wśród pierwszej grupy wymieniłbym populizm, żonglowanie gospodarką dla celów politycznych, bez żadnego związku z realiami, w jakich funkcjonują firmy. Osoby kierujące przedsiębiorstwami i przez to funkcjonujące wewnątrz gospodarki, odbierają takie zachowania jako nieobliczalne w skutkach i wzniecające zamieszanie. Jednym z poważniejszych źródeł napięć jest ustawodawstwo w kraju, a w warstwie etycznej — brak poszanowania zasad, korupcja, arogancja.

W grupie najbardziej dotkliwych czynników wewnętrznych, znajdują się: zła organizacja pracy, przeniesienie niewspółmiernie dużej uwagi na szczegóły organizacyjne przy niedostatecznym skupieniu na strategii przedsiębiorstwa. Brak kompetencji zarówno wśród przełożonych jak i podwładnych oraz niedostateczne docenianie przez przełożonych dobrych wyników pracy ich personelu. Generalny, przypisany na stałe do działalności menedżera czynnik powodujący stres to presja odpowiedzialności za zakład, jego pracowników i jego przyszłość, wynikająca z funkcji zawodowej.

Metody wyciszania stresu

Należy oddzielić życie osobiste od służbowego, oderwać myśli o sprawach zawodowych po pracy. Wyjeżdżać na częste, krótkie urlopy i rozwijać własne hobby.

Adam Polanowski prezes zarządu firmy Polanowscy

- Napięcia w pracy raczej mnie mobilizują niż stresują. Owszem, niegdyś irytowała mnie niekompetencja części pracowników, ale swój obecny zespół oceniam bardzo wysoko. Należę do ostrożnych przedsiębiorców, niechętnie podejmuję ryzykowne decyzje i nie przystępuję do działania pod wpływem silnego wzburzenia. Staram się nie dopuszczać do powstania stresu. Na przykład stresowałoby mnie wzięcie dużego kredytu, dlatego konsekwentnie rezygnuję z zewnętrznych źródeł finansowania swojej firmy. Pewien dyskomfort psychiczny sprawia mi świadomość odpowiedzialności za decyzje podejmowane przez inne osoby oraz myśl, że realizacja interesujących projektów może się odwlec lub nie dojść do skutku.

Metody wyciszania stresu

Nie stosuję żadnych technik relaksujących. Na poprawę mojego nastroju doskonale wpływają wyjazdy w Polskę.

Grzegorz Bielowicki prezes spółki EUROAD

- Na szczęście zmiany w mojej firmie są tak szybkie, że stres nie nadąża za mną. Wprawdzie dwa lata temu przez pewien okres miałem trudności z zasypianiem, nie mogłem przestać myśleć o pracy. Wtedy postanowiłem zintensyfikować swoje życie pozazawodowe. Zacząłem poświęcać więcej czasu na sport, ostatnio również na naukę. Raz w miesiącu wyjeżdżam na tydzień na zajęcia Executive MBA prowadzone przez University of Chicago. Przez 6 dni zajęć od 8.00 do 24.00 nie mam czasu na myślenie o pracy. Pomaga to w ucieczce przed stresem i pozwala uwierzyć, że mam współpracowników, potrafiących samodzielnie poprowadzić firmę. Możliwość odsunięcia myśli od pracy, fizyczne zmęczenie są najlepszym sposobem na stres.

Metody wyciszania stresu

Dwa razy w roku wyjeżdżam z żoną na 1-2-tygodniowy urlop. Gram w tenisa i od kilku lat nurkuję. 30 metrów pod wodą człowiek naprawdę zapomina o wszystkim, co zostało na brzegu.

Lech Kaczoń prezes zarządu grupy Outdoor

- W relacjach między ludźmi można wyodrębnić dwa źródła stresu. Jedno jest ściśle związane z pracą: codzienna walka z urzędami (czytaj: urzędnikami), pokonywanie sztucznych barier, nieżyczliwość czy też nieprzyjazność „z urzędu”. Drugie dotyczy kontaktów pozasłużbowych — to ocena innych. Presja pokładanych oczekiwań i potrzeba sprawdzenia się w danej roli.

Metody wyciszania stresu

Stosuję metodę, którą nazywam „odłączaniem się”. Odseparowuję się od danego problemu w domu i w czasie krótkich wyjazdów.

Robert Moritz prezes Hellmann Moritz

- Najbardziej stresującym czynnikiem w mojej pracy jest komunikacja z ludźmi. Stresujący jest fakt, że tak trudno przekazać współpracownikom i kolegom tok własnego rozumowania. Różni ludzie na podstawie tych samych przesłanek wyciągają różne wnioski. Ciągłym źródłem stresu jest także proces przekładania pomysłów na działanie, którego rezultat może być daleki od zamierzonego. Niestety, zdarza się, że z projektu w wyniku wdrożenia rodzi się potworek nie do zaakceptowania.

Metody wyciszania stresu

Promuję aktywne życie. Uprawiam i namawiam do uprawiania sportów, im bardziej ekstremalnych, tym lepiej. Wystawienie się na realne, fizyczne niebezpieczeństwo relatywizuje stres związany z pracą. W takiej konfrontacji okazuje się, że stres w pracy jest mało istotny w porównaniu z fizycznym zagrożeniem, np. połamania się.

Danuta Hernik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Danuta Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stres motywuje menedżerów