Stres nie tylko w nietypowej pracy

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-06-2015, 00:00

Zarządzanie ludźmi: Korporacje chwalą się, że dbają o dobrostan pracowników. Ale to służba więzienna z Koszalina zdobyła nagrodę w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie znalazł się wśród 11 firm i instytucji nagrodzonych w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk, organizowanym w ramach kampanii informacyjnej „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”. Na kontynencie prowadzi ją Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU- OSHA), a w Polsce — Centralny Instytut Ochrony Pracy — Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).

Dzięki programowi wprowadzonemu w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie, którym kieruje płk Krzysztof Olkowicz (na zdjęciu w mundurze), spadła liczba zwolnień chorobowych pracowników i przybyło zainteresowanych udziałem w kolejnych szkoleniach i warsztatach.
Zobacz więcej

ANTYSTRESOWO:

Dzięki programowi wprowadzonemu w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie, którym kieruje płk Krzysztof Olkowicz (na zdjęciu w mundurze), spadła liczba zwolnień chorobowych pracowników i przybyło zainteresowanych udziałem w kolejnych szkoleniach i warsztatach. PIOTR KOCHAŃSKI

— Konkurs Dobrych Praktyk miał na celu wyróżnienie firm i organizacji aktywnie zarządzających stresem i zagrożeniami psychospołecznymi. Jurorzy szukali przykładów najlepszych rozwiązań pomocnych w ocenie, eliminacji lub redukcji tych zagrożeń — informuje dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska z CIOP.

Praca w zagrożeniu

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Centralny Zarząd Służby Więziennej, co czwarty jej pracownik czuje się przeciążony obowiązkami, a ponad 40 proc. doświadczyło wypalenia zawodowego. — Pracownicy służby więziennej codziennie odczuwają potężny stres związany z zagrożeniem swojego bezpieczeństwa. Muszą wyegzekwować od skazanych posłuszeństwo, co prowadzi czasem do konfrontacji.

Muszą również reagować na przemoc między skazanymi. Staramy się szkolić ich i przekonywać, że ich relacje z więźniami nie muszą być walką. Że muszą być oparte na szacunku i budowaniu autorytetu wśród skazanych. Stres wywołuje również zależność oficerska, zwłaszcza gdy zwierzchnicy niepotrzebnie uzasadniają swoją wartość. Stresuje zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do obciążenia psychicznego. Pracownicy służby więziennej mają prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu dopiero po 10 latach pracy, kolejnych pięć nabywają po 15 latach — wylicza płk Krzysztof Olkowicz, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie.

Dobre praktyki

Jak służba więzienna może radzić sobie z tymi problemami? Odpowiedzią mogą być działania Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.

— Wprowadziliśmy system warsztatów i programów trenerskich pomagających walczyć ze stresem zawodowym. Szkolenia dotyczyły m.in. efektywnej komunikacji, asertywności, rozwiązywania konfliktów, a także radzenia sobie ze stresem w środowisku pracy — opowiada Sebastian Pietrusewicz, psycholog i współautor programu. Dzięki temu w instytucji spadła liczba zwolnień chorobowych. A przybyło zainteresowanychudziałem w kolejnych szkoleniach i warsztatach.

— Pracownicy chętniej zgłaszają teraz problemy i współdziałają z kierownictwem przy wypracowywaniu ich rozwiązań, co przekłada się na lepszą współpracę — dodaje Sebastian Pietrusiewicz. Zaproponowane rozwiązania — zgodnie z ideą Konkursu Dobrych Praktyk — okazały się nie tylko skuteczne, ale i uniwersalne — ich wprowadzenie jest możliwe w podobnych miejscach pracy w Europie. © Ⓟ

Ile kosztuje stres w pracy

Wśród najczęściej zgłaszanych problemów związanych z pracą stres zajmuje w Europie drugie miejsce po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Z obliczeń Komisji Europejskiej wynika, że stres w pracy kosztuje ponad 600 mld euro rocznie. Składają się na to m.in. zwolnienia chorobowe i mniejsza produktywność pracowników. Szacuje się, że około 50-60 proc. utraconych dni roboczych wynika właśnie ze stresu związanego z pracą. Ale tylko co trzeci pracodawca szuka rozwiązania problemu. Zdaniem Christy Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA, przyczyną jest przeświadczenie, że zagrożenia psychospołeczne są wyzwaniem trudniejszym niż fizyczne, chemiczne czy biologiczne. Tymczasem można je likwidować lub ograniczać tak samo. Skala problemu sprawiła, że EU-OSHA zorganizowała kampanię informacyjną poświęconą stresowi w pracy. W jej ramach m.in. zapewnia pracownikom i pracodawcom wsparcie i doradztwo dotyczące zarządzania stresem. W Polsce kampanię organizuje CIOP-PIB, który jest Krajowym Punktem Centralnym EU-OSHA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu