Stress-testy już nie takie bezstresowe

A-Z Finanse
opublikowano: 07-09-2010, 18:29

Wtorkowa sesja nie różniła się istotnie od  wczorajszej. Chociaż Amerykanie wrócili już do gry po trzydniowym weekendzie to  po rynkowej aktywności i zmienności trudno było dostrzec jakiekolwiek zmiany. WIG20 otworzył się na niewielkim spadku, który utrzymał się do samego końca, ale w skali innej niż dzienna cały dzisiejszy handel można uznać za nieistotny dla dalszego rozwoju wydarzeń.

Kolejny dzień pusto było w kalendarium. Jedyne dziś twarde dane dotyczyły niemieckich danych o zamówieniach przemysłowych, które w lipcu skurczyły się w skali miesięcznej o 2,2 proc., a w ujęciu rocznym wzrosły „tylko” o 17,7 proc., a nie ponad 20 proc. jak szacowano. Częściowo za spowolnienie można winić okres wakacyjny, ale nie da się ukryć, że lipiec był już okresem kiedy euro zyskiwało w stosunku do dolara, a to jest czynnik przez który cierpią zamówienia u naszych zachodnich sąsiadów. Te informacje spadły na drugi plan, bo zdecydowanie istotniejsze dla inwestorów były krążące na rynku od rana plotki, że stress-testy europejskich banków odbiegały od rzeczywistości znacznie bardziej niż mogłoby to wynikać z poprzednich przypuszczeń. Część banków miała nie przyznawać się do faktycznie ponoszonego ryzyka i ilości posiadanych toksycznych aktywów. Gdyby okazało się to prawdą, to i tak już słabe zaufanie do instytucji finansowych zupełnie przestałoby istnieć i przez rynki przelałaby się fala wyprzedaży. Na razie udało się jej uniknąć, bo w prasowe doniesienia nikt za bardzo nie chce uwierzyć, bo wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji ewentualnej paniki. Temat będzie jednak dobrym straszakiem na popyt, bo każda dodatkowa informacja w tej sprawie silnie wzmocni podaż.

Przy dzisiejszym marazmie ciekawie było poza WIG20, na co świetnie wskazuje statystyka spółek o największych obrotach. W 10 najchętniej handlowanych znalazły się aż cztery spoza grona blue chips. Mimo swojej aktywności i wzrostów cała druga linia, a więc mWIG40 spadł zdecydowanie mocniej niż WIG20. Nuda na warszawskim parkiecie trwa i na tą chwilę brakuje koncepcji co dalej z wrześniowymi wzrostami. Poruszamy się w całkowitej korelacji z zachodnimi parkietami bez najmniejszej szansy na samodzielny ruch przez brak kapitału. Dopiero przebicie 2500 pkt. powinno skłonić graczy do wzmożonych zakupów, a spadek poniżej 2440 pkt. do sprzedaży.

Paweł Cymcyk
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: A-Z Finanse

Polecane