Struktury sięgną biliona euro

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 18-07-2008, 00:00

Są kraje, gdzie produkty strukturyzowane kupi się w pocztowym okienku. Polski rynek czeka długa droga.

W Polsce pojawia się około 25 ofert miesięcznie, jednak będzie ich więcej

Są kraje, gdzie produkty strukturyzowane kupi się w pocztowym okienku. Polski rynek czeka długa droga.

— Gdybym rozwój rynku miał odnieść do rozwoju przedsiębiorstwa, to jesteśmy dwa lata po jego założeniu. Faktem jest, że widać już pierwsze skutki inwestycji, ale na pewno okres prosperity i czerpania korzyści z rozbudowy przedsiębiorstwa mamy jeszcze przed sobą. Obecnie ogół społeczeństwa zna definicję struktur, jednak nie wie, jakie korzyści mogą one przynieść — mówi Mateusz Walczak, prezes zarządu New World Alternative Investments.

Potencjał wzrostu

Wartość aktywów w ramach produktów strukturyzowanych na rynku detalicznym w Europie przekroczyła 803 mld euro. Według prognoz Structured Retail Products pod koniec grudnia aktywa mogą wzrosnąć do 1 biliona euro.

— W Niemczech i Włoszech co miesiąc subskrypcje rozpoczyna kilkaset produktów ustrukturyzowanych. O ich popularności może świadczyć to, że we Włoszech takie rozwiązania dostępne są nawet na poczcie — mówi Mateusz Walczak.

Jak to wygląda w Polsce?

— Wartość transakcji strukturyzowanych w Polsce szacuje się na 5-15 mld zł. Całość oszczędności Polaków wycenia się natomiast na blisko 650 mld zł. Tak więc struktury w Polsce to 1-2 proc. całego rynku. W Europie Zachodniej to 10-15 proc. Potencjał naszego rynku jest bardzo duży — przekonuje Mateusz Walczak.

Pojawia się u nas około 25 ofert miesięcznie, ale będzie ich więcej. Zresztą rosnące zainteresowanie można obserwować na całym świecie — zarówno wśród klientów indywidualnych, jak instytucjonalnych. W warunkach recesji i kryzysu hipotetycznego procentowy udział produktów strukturyzowanych w swoich portfelach chcą zwiększyć m.in. zarządzający zachodnimi funduszami emerytalnymi.

— Rynek struktur rozwija się wyjątkowo dynamicznie, co ma związek z bessą na rynku akcji, wzrostem awersji do ryzyka i poszukiwaniem przez inwestorów produktów zapewniających ochronę kapitału czy też poszukiwaniem przez instytucje finansowe nowych obszarów rozwoju działalności biznesowej w sytuacji, gdy zarządzanie aktywami przynosi straty — twierdzi Katarzyna Siwek, kierownik działu analiz Expander.

U sąsiadów

Warto przyjrzeć się charakterystyce innych krajów.

— W Szwajcarii popularne są produkty z wysokim lewarem, warranty i rozwiązania krótkoterminowe. Podobnie we Włoszech. W Niemczech rynek produktów strukturyzowanych jest bardzo rozwinięty — informuje Karolina Olbryk, zajmująca się w londyńskim oddziale Deutsche Banku sprzedażą produktów strukturyzowanych na Europę Środkowo-Wschodnią.

W Czechach i na Słowacji rynek jest mniej rozwinięty niż u nas. Prymusem w regionie są Węgry.

Zaostrzenie walki

Wzrost popytu na struktury zaowocował kilkoma korzystnymi dla inwestorów tendencjami. Konkurencja pomiędzy podmiotami oferującymi produkty spowodowała spadek marży, zwiększenie transparentności produktu i powstanie nowych, ciekawszych ofert.

— Produkty strukturyzowane oparte są na coraz to bardziej zaawansowanych instrumentach bazowych. Początkowo były to popularne indeksy giełdowe, dziś są to już struktury oparte na złożonych indeksach, strategiach matematycznych czy nawet aktywnie zarządzanych strategiach. Polski rynek w tym zakresie nie wydaje się opóźniony w stosunku do trendów europejskich —mówi Katarzyna Siwek.

Zapewne więc także w Polsce inwestorzy będą mogli skorzystać z błogosławieństw wzrostu popytu na struktury.

W co warto zainwestować za pośrednictwem produktów strukturyzowanych?

Maciej Dyja

główny analityk Gold Finance

Na rynku pojawiły się lokaty stukturyzowane, które umożliwiają klientom inwestowanie w różnych regionach świata, m.in. w Ameryce Łacińskiej, Rosji, Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Bardzo dobra sytuacja makroekonomiczna połączona z dużymi zasobami surowców naturalnych, jak również szybki wzrost PKB powodują, że spółki z tych regionów od lat zyskują na wartości, a dynamiczny rozwój gospodarczy sprawia, że dobre są perspektywy wysokich zysków w przyszłości. Ciekawie prezentuje się region Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu. Duże światowe rezerwy ropy naftowej oraz gazu ziemnego, jak również szybki rozwój branży informatycznej, telekomunikacyjnej, transportowej i sektora nieruchomości powodują, że dynamika wzrostu spółek z tego regionu przewyższa często dynamikę krajów azjatyckich.

Michał Staszkiewicz

Franklin Templeton Investments

Wydatki konsumpcyjne na świecie rosną, dlatego surowce naturalne, artykuły rolne i spożywcze stają się jednym z elementów zdywersyfikowanego portfela. Produkty strukturyzowane oferowane przez większość banków oparte są m.in. na chwilowych trendach, np. na wzroście cen ropy. Struktury nie gwarantują 100 proc. partycypacji we wzrostach indeksów, na bazie których są skonstruowane. Jeżeli szukamy inwestycji o niskim ryzyku, musimy w praktyce zrezygnować z wysokich zysków. By osiągnąć lepszy zwrot, musimy zaakceptować ryzyko. Produkty strukturyzowane oczywiście nie unikają tej fundamentalnej zależności.

Wojciech Chmielarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu