Struzik chce zawiesić płacenie "janosikowego"

PAP
opublikowano: 08-07-2013, 14:13

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że zwróci się do ministra finansów, by przez przynajmniej cztery miesiące w 2013 r. Mazowsze nie płaciło "janosikowego". Zaznaczył, że województwo nie ma możliwości finansowych zapłacenia całej kwoty.

"Obserwujemy dramatyczny spadek wpływów podatkowych. Ten dramat dotyczy przede wszystkim niższych dochodów z CIT-u. Niestety jest również tendencja spadkowa, jeśli chodzi o dochody z PIT-u. W efekcie wygląda na to, że - według różnych analiz i metodologii - zabraknie nam między 300 a 400 mln zł, jeśli chodzi o poziom dochodów na rok 2013" - mówił na konferencji prasowej Struzik.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł "janosikowego" (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł. Wpływy z CIT stanowią ok. 80 proc. dochodów województwa.

Struzik powiedział, że nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty "janosikowego". Dodał, że dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. Powiedział, że w budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty +janosikowego+. "Fizycznie nie będzie z czego tych pieniędzy zapłacić" - podkreślił.

Dodał, że obecnie "janosikowe" płacone jest z kredytu. "Dalsze zadłużenie województwa nie jest już możliwe, kolejne kredyty nie są możliwe. Ten, który jest w rachunku bieżącym, trzeba spłacić do końca roku" - powiedział.

Marszałek województwa zaznaczył, że "janosikowe" było ustalane na czasy stałego wzrostu gospodarczego. Dodał, że wysokość „janosikowego” wyliczono na podstawie dochodów sprzed dwóch lat i dlatego jest „zupełnie nieadekwatna do bieżącej sytuacji". Jak mówił, "janosikowe" jest zaliczane do wydatków bieżących, co wpływa na poziom zadłużenia województwa.

Marszałek województwa powiedział, że okazją do "korekty budżetu w wymiarze wpłaty do +Janosikowego+" będzie zapowiadana przez rząd nowelizacja budżetu. "Oczekujemy zrozumienia i ze strony rządu i parlamentu i pozostałych województw. (...) My się zadłużamy, bierzemy kolejne kredyty, transferujemy pieniądze do innych województw" - dodał.

Skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował, że wpływy z CIT w 2008 r. wyniosły blisko 900 mln zł, tymczasem w 2013 r. mają wynieść blisko 600 mln zł.

Urząd Marszałkowski informuje, że do końca czerwca do budżetu wpłynęło o ok. 200 mln zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 285 mln zł mniej niż w 2008 r. W związku z tym podjęto decyzję o zmniejszeniu o 10 proc. (w skali półrocza) dotacji dla wszystkich instytucji samorządu wojewódzkiego (urzędy, muzea, teatry).

Poinformowano, że władze województwa na drodze sądowej będą dochodzić zwrotu środków wydanych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wysokości wpływów podatkowych. Woj. mazowieckie musi płacić "janosikowe" do 15 każdego miesiąca.

Adam Struzik, fot. Marek Wiśniewski
Adam Struzik, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane