Student potrenuje na symulatorze

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Innowacje wchodzą do nowoczesnej edukacji medycznej. Wiąże się to z przełamywaniem barier technologicznych i administracyjnych.

„Jeżeli lekarz pomaga tysiącom pacjentów, a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie badań medycznych staje się dla naukowca jeszcze bardziej satysfakcjonujące” — takim mottem swoją pracę zawodową podsumowuje prof. Wiesław Nowiński, obecnie dyrektor Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wcześniej związany z uczelniami zagranicznymi, m.in. w Singapurze. Na jego koncie jest ponad 100 patentów, przyznanych m.in. za trójwymiarowe atlasy mózgu, które służą jako przewodnik dla lekarzy i studentów medycyny. Obecnie tego typu nowoczesne technologie coraz częściej trafiają do klinik i na uczelnie, ułatwiając proces kształcenia w sektorze opieki zdrowotnej. Efektem jest m.in. to, że na rynku obok technologicznych gigantów wyrastają również małe firmy, tworzące nowe, innowacyjne systemy.

Technologiczne pomoce

Mateusz Juszczak, prezes Laparo, zaznacza, że produkty jego firmy znalazły nabywców już w 60 krajach. Spółka założona pod koniec 2015 r. projektuje i produkuje urządzenia do symulacji medycznej oraz narzędzia umożliwiające wykonanie profesjonalnego treningu laparoskopowego. Natomiast wyniki prac B+R w zakresie telemedycyny komercjalizuje obecnie medVC (jeden z laureatów ubiegłorocznegokonkursu ImPuls do Biznesu, organizowanego przez „Puls Biznesu” i fundusz VRP). Poznański spin-off opracował platformę do transmisji audiowizualnej z sal operacyjnych. Umożliwia ona zdalną komunikację między lekarzami i konsultacje na odległość w czasie rzeczywistym (zapewnia kontakt między salą operacyjną a gabinetem lekarskim lub salą konferencyjną). System pozwala również na przesyłanie obrazów z mikroskopów lub endoskopów i może być pomocny np. podczas skomplikowanych operacji, wymagających błyskawicznego wsparcia specjalistów z zewnątrz. Również firma MEDtube tworzy i gromadzi na własnej platformie internetowej filmy z operacji, zabiegów czy transmisje na żywo z sal operacyjnych oraz udostępnia je użytkownikom w celach szkoleniowych.

Świat zza okularów VR

„Podglądanie” profesjonalistów w pracy może ułatwić również wirtualna rzeczywistość, co w technologicznej i biznesowej działalności wykorzystuje kolejna firma — Bivrost, produkująca systemy do nagrywania wideo w formacie 360 stopni i rozwiązania do ich streamingu na żywo. Znajdują one zastosowanie w branżach medycznej, filmowej i reklamowej. Nowoczesne rozwiązania technologiczne będą coraz częściej wprowadzane do systemów edukacyjnych, bo są w stanie zdalnie wprowadzić przyszłych lekarzy do praktycznych tajników zawodu i w łatwy sposób pokazać to, do czego dostęp bywa obecnie wciąż ograniczony. Są jednak bariery do pokonania: z jednej strony technologiczne po stronie konstruktorów nowych systemów, z drugiej — administracyjne i finansowe po stronie sektora medycznego i uniwersytetów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu