Styczeń miesiącem prawdy dla Integera

Oddala się możliwość pozyskania inwestora dla grupy Rafała Brzoski. Firma najchętniej zrolowałaby dług. Rynek spodziewa się raczej emisji akcji

Grudzień jest okresem żniw dla branży kurierskiej, w tym giełdowego Integera. Pracownicy grupy Rafała Brzoski w ramach obsługi świątecznych przesyłek uwijają się więc teraz jak w ukropie — przynajmniej ci, którzy nie byli zatrudnieni w pocztowym Bezpiecznym Liście, sprzedanym w sierpniu. Oni wciąż czekają na zaległe wynagrodzenia, co bardzo krytycznie oceniła Państwowa Inspekcja Pracy. Zarząd ma dużo na głowie.

W ciągu ostatnich trzech lat rynkowa wartość pakietu Rafała Brzoski w Integerze skurczyła się z prawie 800 mln zł do 80. Ostatnie rozmowy spółki z funduszami nie zakończyły się porozumieniem, a wkrótce potrzebne będą pieniądze na wykup obligacji.
Zobacz więcej

SZUKANIE ROZWIĄZANIA:

W ciągu ostatnich trzech lat rynkowa wartość pakietu Rafała Brzoski w Integerze skurczyła się z prawie 800 mln zł do 80. Ostatnie rozmowy spółki z funduszami nie zakończyły się porozumieniem, a wkrótce potrzebne będą pieniądze na wykup obligacji. Marek Wiśniewski

Balast zadłużenia

Główny akcjonariusz przez ostatnie tygodnie prowadził rozmowy z wieloma inwestorami zainteresowanymi objęciem udziałów w spółce. Najczęściej wymieniane były Cinven, Permira i Mid Europa Partners, fundusze, które niedawno kupiły Allegro. Negocjacje spełzły jednak na niczym i Integer na razie obrał kurs na samodzielny rozwój — wynika z informacji „PB”.

— Utrzymanie statusu spółki publicznej jest jednym z głównych scenariuszy, choć opcja pozyskania inwestora strategicznego jest nadal rozważana — mówi Rafał Brzoska, założyciel, prezes i największy akcjonariusz Integera.

Integer wpadł w kłopoty, gdy stracił lukratywny kontrakt na przesyłki dla sądownictwa pod koniec ubiegłego roku.

Szybko okazało się, że zależny od Integera InPost — który tuż przedtem zadebiutował na GPW — nie jest w stanie utrzymać ogólnopolskiego zasięgu w segmencie listów bez strumienia sądowej korespondencji. Grupie zaczęły też coraz bardziej ciążyć koszty ekspansji zagranicznej Integera, która nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Kosztochłonny biznes paczkomatowy musi mieć odpowiednią skalę, by generować wystarczająco dużo gotówki. Zanim Integerowi udało się ją uzyskać (do tej pory na żadnym z rynków zagranicznych działalność paczkomatowa nie osiągnęła rentowności), zaczął uginać się pod bagażem długu.

Spółka, która wyemitowała obligacje łącznie na 140 mln zł, w tym roku naruszyła kowenanty (wskaźnik długu do EBITDA był zbyt wysoki). Przekonała jednak obligatariuszy, by nie żądali natychmiastowego wykupu papierów za cenę zwiększenia ich oprocentowania oraz dodatkowych zabezpieczeń (w tym zastawu na całym pakiecie akcji InPostu). Część obligacji trzeba będzie wykupić w przyszłym roku — pierwszą serię, wartą 20 mln zł, już w lutym.

— Będziemy w pierwszej kolejności skłaniać się ku rolowaniu 140 mln zł obligacji. Mniej prawdopodobny scenariusz zakłada emisję akcji lub częściową sprzedaż aktywów - mówi Rafał Brzoska.

Konieczne cięcia

Integer od wielu miesięcy deklaruje chęć rolowania zadłużenia, jednak na razie ta opcja się nie zmaterializowała. Trudno przekonać instytucje finansowe do kredytowania spółki o ujemnym zysku EBITDA (na poziomie minus 58,5 mln zł po trzech kwartałach tego roku). Zdaniem naszych rozmówców z kręgów finansowych, spółka Rafała Brzoski będzie więc skłaniała się ku emisji akcji. Zadanie jest o tyle trudne, że ujawnione w akcjonariacie Integera instytucje finansowe kupowały akcje po cenie dużo wyższej niż obecna.

— Zarząd wypracuje rekomendacje dotyczące ścieżki dokapitalizowania do 10 stycznia, kiedy chce je przedstawić radzie nadzorczej — mówi Rafał Brzoska.

Integer prowadzi intensywną restrukturyzację segmentu listowego, chwali się poprawą wyników segmentu kurierskiego w Polsce, działającego od roku (miał pozytywną EBITDA w trzecim kwartale, za ponad połowę przesyłek odpowiadają klienci Allegro) i stopniowo wycofuje się z działalności paczkomatowej na Ukrainie, w Rosji, Malezji i Kanadzie. Kanadyjską ekspansję Integer miał finansować z dużego kredytu (36,7 mln USD), którego w ubiegłym roku udzielił mu BGK. Nie wydał jednak z niego ani grosza, a bank w końcu kredyt wypowiedział.

— Ekspansję zagraniczną ograniczyliśmy do kilku kluczowych rynków, co pozwala nam finansować ją z działalności w Polsce — mówi Rafał Brzoska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska współpraca MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Styczeń miesiącem prawdy dla Integera