Styczniowy napływ środków do funduszy inwestycyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 09:47

W styczniu łączna wartość salda wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosła 2,5 mld zł - podała w poniedziałek spółka Analizy Online. Analitycy uważają, że dopóki na rynku akcji będzie trwała hossa, skala napływu środków do funduszy powinna się nadal utrzymać.

W styczniu łączna wartość salda wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosła 2,5 mld zł - podała w poniedziałek spółka Analizy Online. Analitycy uważają, że dopóki na rynku akcji będzie trwała hossa, skala napływu środków do funduszy powinna się nadal utrzymać.

    W styczniu wartość pieniędzy zgromadzonych na rachunkach funduszy hybrydowych i akcyjnych zwiększyła się o ponad 3 mld zł.   "Hossa sprzyja funduszom - zachęceni wysokimi wzrostami na rynkach papierów udziałowych inwestorzy, chętnie lokują swoje oszczędności w produktach inwestujących część lub całość środków w akcje, rezygnując przy tym z tradycyjnych metod oszczędzania na rachunkach bankowych" - czytamy w raporcie.

    Analitycy podkreślają, że z każdym miesiącem obserwują wzrost zainteresowania coraz bardziej ryzykownymi produktami inwestycyjnymi. Jeszcze kilka miesięcy temu rekordy popularności biły fundusze stabilnego wzrostu (SWP), teraz coraz więcej osób decyduje się na zakup jednostek uczestnictwa funduszy mieszanych (MIP) i akcyjnych (AKP). W styczniu saldo wpłat i umorzeń do grupy MIP wyniosło 1,4 mld zł, produktów SWP - 0,95 mld zł, a do funduszy akcyjnych - 0,69 mld zł.

    Napływ nowych środków nie jest równomierny dla wszystkich towarzystw i funduszy. Aktualnie na rynku działa 21 TFI, w ofercie, których znajduje się 215 produktów. Jednak 81 proc. napływu nowych aktywów przypada na 5 towarzystw, a 95 proc. na 13 funduszy.

    Łącznie ponad 922 mln zł, czyli 38 proc. salda wpłat i umorzeń, w minionym miesiącu zebrały produkty z oferty TFI BZ WBK AIB SA. Inwestorzy upodobali sobie trzy fundusze z oferty tego towarzystwa: Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, Arka BZ WBK Zrównoważony FIO oraz Arka BZ WBK Akcji FIO - podały Analizy Online.

    "W okresie minionych 12 miesięcy fundusz akcyjny wypracował najwyższą stopę zwrotu w grupie AKP, a dwa pozostałe zajęły drugie miejsca w swoich grupach. Popularność produktów TFI BZ WBK AIB SA pozwoliła tylko w minionym miesiącu zwiększyć udział w rynku funduszy z 12,6 proc. na koniec grudnia do 13,9 proc. na koniecstycznia" - podano.

    Z opracowania wynika, że pokaźną ilość nowych środków udało się również zgromadzić PKO/CS TFI SA. Stało się to przede wszystkim za sprawą funduszu PKO/CS Zrównoważony FIO, dla którego styczniowe saldo wpłat i umorzeń wyniosło 555 mln zł, czyli 92 proc. salda dla całego TFI. Łącznie w przeciągu ostatnich 2 miesięcy aktywa funduszu wzrosły o ponad 250 proc.

    Z pozyskiwaniem nowych inwestorów w styczniu nienajlepiej poradziło sobie TFI Pioneer Pekao SA. Udział w rynku pierwszego polskiego TFI zmniejszył się z 31,4 proc. do 30 proc. Mimo znacznego napływu nowych środków m.in. do produktów Pioneer Zrównoważony FIO (ok. 130 mln zł) oraz Pioneer Wzrostu Mix60 (ok. 104 mln zł), odpływy aktywów z funduszy papierów dłużnych (Pioneer Obligacji Skarbowych (ok. 182 proc.), Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO (ok. 95 proc.) spowodowały, że łączne saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło ok. 110 mln zł i było najniższe od października 2004 roku.

    Analitycy zwracają uwagę, że saldem napływu nowych środków powyżej 100 mln zł mogą pochwalić się jeszcze dwa fundusze: BPH FIO Stabilnego Wzrostu oraz ING FIO Stabilnego Wzrostu Emerytura Plus.

    "Hossa na rynku akcji i niska rentowność obligacji zdecydowanie nie sprzyja funduszom lokującym aktywa na rynku papierów dłużnych. W minionym miesiącu z ich rachunków odpłynęło, według naszych szacunków, 0,57 mld zł, a ujemne saldo wpłat i umorzeń do tych funduszy utrzymuje się już od 6 miesięcy. Wartość wycofanych w tym czasie środków wynosi 2,1 mld zł, a wartość aktywów netto spadła o 16 proc." - czytamy w opracowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane