Sukces polskich genetyków

opublikowano: 31-03-2016, 16:25

Polacy opracowali skuteczniejszą od dotychczasowych metodę diagnostyki raka tarczycy. Niedługo będzie dostępna dla pacjentów w Warszawie.

Wyniki badań prowadzonych przez lekarzy i genetyków z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu-Centrum Onkologii w Warszawie mogą wpłynąć na zmianę sposobu leczenia pacjentów zmagających się z nowotworem tarczycy. Chodzi przede wszystkim o osoby, u których choroba przybiera najbardziej ostrą formę. 

prof. Krystian Jażdżewski, jeden ze współautorów odkrycia
prof. Krystian Jażdżewski, jeden ze współautorów odkrycia
Michał Jędrak

Jak się okazuje, w Polsce rak tarczycy wykrywany jest u blisko 2,5 tys. osób rocznie, w szczególności kobiet. U większość pacjentów zastosowana przez lekarzy terapia przynosi dobre efekty i osoby te wracają do zdrowia. Jednak ok. 10 proc. chorych musi się liczyć z powstawaniem przerzutów. Problem w tym, że dotychczas nie było możliwości  wczesnego wyodrębnienia tej grupy pacjentów. Do teraz.

Naukowcy udowodnili, że przebieg choroby (w tym jej agresywna forma) jest uzależniony od wrodzonej zmiany w genie DIRC3. Pacjenci, u których występuje mutacja w genie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Odkrycie to może odmienić więc sposób planowania terapii i zwiększyć skuteczność leczenia. 

- Analiza mutacji w genie DIRC3 pomaga przewidzieć, jakie jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby nowotworowej i związanego z tym zgonu pacjenta. Chorych, u których wykryjemy mutację, można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu. Z kolei u pacjentów bez mutacji możliwe będzie ograniczenie zakresu interwencji terapeutycznej (np. usuwanie tylko jednego płata tarczycy), co zapewni im znacznie szybszy powrót do zdrowia i uchroni przed komplikacjami rozległej operacji – wyjaśnia prof. Krystian Jażdżewski, jeden ze współautorów odkrycia.

Za konceptem stoją m.in. stypendyści Fundacji na rzecz Nauki: Michał Świerniak, Anna Wójcicka, Wojciech Gierlikowski, Krystian Jażdżewski. Test na obecność mutacji, opracowany na bazie ich odkrycia, będzie można wykonać w Warsaw Genomics, spółce spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane