Sukces przed sądem

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNet
opublikowano: 28-02-2018, 22:00

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) i potwierdził prawa przedsiębiorców, którzy w ostatnich kilkunastu latach kupowali apteki, także od skarbu państwa.

 

Ostateczny wyrok podważa wykładnię forsowaną przez GIF oraz korporację aptekarską, które od końca 2014 r. podjęły działania przeciwko przedsiębiorcom. Od 2004 r. obowiązuje ustawowy przepis, zgodnie z którym zezwolenia na prowadzenie apteki „nie wydaje się, jeśli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych”.

Przez dekadę konsekwentnie przyjmowano, że zasada ta ma zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy przedsiębiorca wnosi o udzielenie nowego zezwolenia. Nie oznacza natomiast ogólnego zakazu posiadania więcej niż 1 proc. aptek, na przykład w drodze przejęć kapitałowych.

Rozumowała tak zarówno branża farmaceutyczna, jak i wiele instytucji państwowych. Niestety, od trzech lat GIF usiłował zmienić sens zapisów o 1 proc., ale… bez zmiany ustawowej regulacji. Orzeczenie NSA wprowadza zrozumiałą wykładnię, odwołującą się do klasycznych zasad wykładni prawa i rzeczywistego brzmienia przepisów. Próby tworzenia przez GIF sztucznych reguł dotyczących sukcesji zezwoleń zostały ucięte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNet

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy