Sunningwell musi się naprawić

opublikowano: 10-01-2021, 20:00

Firma Marka Frydrycha, która walczyła o zakup Huty Częstochowa, uruchomiła postępowanie restrukturyzacyjne. Teraz musi znaleźć porozumienie z wierzycielami.

Obwieszczenie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego Sunningwell International zostało opublikowane 4 stycznia. Firma ma cztery miesiące na wypracowanie porozumienia z wierzycielami. Wszystko pod nadzorem sądu.

Plan dla wierzycieli

- Nasza sytuacja jest konsekwencją kryzysu związanego z pandemią COVID-19, który uderza też w naszych kontrahentów – tłumaczy Marek Frydrych, główny udziałowiec Sunningwell.

Nie składa broni.
Nie składa broni.
Sunningwell, którym kieruje Marek Frydrych, długo walczył o zakup Huty i wciąż nie składa broni. Przekonuje, że jego rywal posiłkował się wpływami politycznymi.
Marek Wiśniewski

Szacuje, że zadłużenie wynosi dziś ok. 50 mln zł. Dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, firma przez cztery miesiące będzie chroniona przed wierzycielami. W tym czasie musi zaproponować porozumienie zakładające plan spłaty długu (może to też być jego redukcja). Nad przyjęciem porozumienia głosować będą wierzyciele.

Marek Frydrych wstępne propozycje już ma, ale ich nie ujawnia.

- Wypracujemy plan spłaty zadłużenia i przeprowadzimy restrukturyzację biznesu. Mamy pracujące aktywa, poradzimy sobie z tym wyzwaniem – podkreśla Marek Frydrych.

Sunningwell ma dziś udziały w firmach zajmujących się m.in. produkcją tworzyw sztucznych, handlem elementami metalowymi, a także skupem złomu. Marek Frydrych argumentuje, że firmy generują przychody, co pozwala oczekiwać, że firma wyjdzie z trudności.

Utrata huty boli

Jak już pisaliśmy w „PB”, Sunnigwell boryka się z roszczeniami pracowników i dostawców Huty Częstochowa, ponadto stracił wadium, które wpłaciła należąca do grupy firma Sunningwell Steel. Strata wynika z tego, że Sunnigwell startował w jednym z przetargów na sprzedaż Huty, ale nie sfinalizował transakcji. Decyzję uzasadniał rozbieżnościami między zapisami w księgach i rejestrach a stanem faktycznym nieruchomości. Dziś zamierza dochodzić roszczeń z masy upadłościowej huty.

Od września 2019 r. Sunningwell dzierżawił Hutę Częstochowa od syndyka, we wrześniu wznowił też produkcję. Niedawno syndyk zerwał umowę.

- Utrata dzierżawy Huty Częstochowa była dla nas dużym ciosem. Chcemy tę sprawę dokładnie wyjaśnić – mówi Marek Frydrych.

Rywalem Sunningwell był Corween Investments z grupy Liberty House. 23 grudnia 2020 r. firma zawarła umowę dzierżawy. Wcześniej informowaliśmy, że na 21 stycznia 2021 r. wyznaczono termin składania ofert dotyczących nabycia huty. Cenę wywoławczą ustalono na 190 mln zł. Corween Investments jest zainteresowany transakcją, już wcześniej złożył ofertę z wolnej ręki, wartą 222 mln zł.

Kim jest nowy dzierżawca Huty Częstochowa?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane