Super kontrakt podbił kurs Akera

Marek Druś
opublikowano: 07-02-2006, 00:00

Royal Caribbean International zlecił norweskiej stoczni Aker Yards budowę największego i najdroższego na świecie statku wycieczkowego. Jednostka powstająca w ramach Projektu Ge- nesis będzie kosztowała 900 mln EUR. Kurs norweskiej spółki mocno więc wzrósł na giełdzie w Oslo.

Statek, którego długość ma wynosić 360 m, zabierze na pokład 5,4 tys. pasażerów. Jednostka będzie o 43 proc. większa od budowanego przez Aker „Freedom of the Seas”, który zostanie największym statkiem wycieczkowym na świecie, kiedy w kwietniu odbierze go Royal Caribbean International.

Nowa jednostka, która powstanie w jednej z fińskich stoczni, ma trafić do armatora pod koniec 2009 r. W kontrakcie zawarto możliwość budowy jeszcze jednego statku takiej samej wielkości.

Aker Yards od 35 lat buduje statki dla Royal Caribbean International, którego siedziba mieści się w Miami. Akcje norweskiej stoczni zdrożały w poniedziałek o blisko 6 proc., ale od początku roku zaledwie o 1,0 proc. W okresie ostatnich 52 tygodni kurs Akera wzrósł aż o 88 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Super kontrakt podbił kurs Akera