Super Mario pomógł zarządzającym

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 06-09-2012, 00:00

Ranking PB: W sierpniu najlepszy fundusz powiększył portfele o 19,7 proc. Tyle samo stracił najgorszy

Ostatni miesiąc wakacji był wyjątkowo udany dla posiadaczy jednostek uczestnictwa. W sierpniu prawie 70 proc. funduszy wypracowało dodatnią stopę zwrotu. Koniunkturze na rynkach sprzyjał optymizm globalnych inwestorów, którzy kupowali akcje w oczekiwaniu na kolejne luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne.

To windowało giełdowe indeksy. WIG wzrósł o 3,5 proc., a WIG20 o 3,2 proc. Rosły też indeksy giełd zagranicznych. Liderem była Hiszpania (10 proc.), a tuż za nią znalazły się Grecja (8 proc.) i Czechy (7 proc.). Turecki XU100 zwyżkował o 4,8 proc., a francuski CAC40 i niemiecki DAX o odpowiednio 3,7 i 2,9 proc.

— Najgorzej poradziły sobie Chiny (-1,6 proc.) i Rosja (0,4 proc.). Ten ostatni wynik jest o tyle zastanawiający, że cena ropy wzrosła w tym czasie o 9 proc., miedzi o 1 proc., a złota o 4,5 proc. Biorąc pod uwagę wzmożone zainteresowanie inwestorów rozwijającymi się krajami europejskimi, w tym także inwestycjami w obligacje, których ceny rosły dynamicznie zwłaszcza w czerwcu i lipcu, prawdopodobne jest przerzucanie części inwestycji funduszy globalnych z krajów BRIC do innych rynków wschodzących — uważa Michał Kopiczyński, zarządzający funduszami ING TFI.

Akcje znów w cenie

Już drugi miesiąc z rzędu najwięcej powodów do zadowolenia mają klienci TFI, kierowanego przez Sebastiana Buczka. Zwyżki cen ropy naftowej i złota zaowocowały znakomitymi wynikami funduszy lewarowanych opartych na tych surowcach. Quercus Oil lev zarobił 19,7 proc., a Quercus Gold lev ponad 12 proc. Jednak w dalszym ciągu są to zbyt małe fundusze, aby otrzymać tytuł bohatera miesiąca. Ten trafia do Legg Mason Akcji, który jako jeden z trzech funduszy w grupie akcji polskich uniwersalnych zdołał pokonać benchmark, zarabiając w sierpniu 3,9 proc. (czytaj obok).

Taki sam wynik osiągnął Pioneer Akcji — Aktywna Selekcja, jednak w porównaniu z konkurentem jego portfel jest malutki, bo znajduje się w nim zaledwie 18 mln zł. Tymczasem Legg Mason Akcji zarządza aktywami bagatela 1,1 mld zł. Na podium z wynikiem 3,8 proc. znalazł się także Legg Mason Skoncentrowany. Co było kluczem do sukcesu?

— W sierpniu nie nastąpiły żadne istotne zdarzenia w portfelu. Spowolnienie gospodarcze przełożyło się już na wyniki niektórych spółek notowanych na naszej giełdzie. Dla niektórych będzie to duże wyzwanie, z którym trudno im będzie sobie poradzić. Dla innych będzie to szansa na wzmocnienie pozycji rynkowej. Spółki, które wychodzą z kryzysów zwycięsko, charakteryzują się silną przewagą konkurencyjną w swojej branży, relatywnie bezpiecznym poziomem zadłużenia, mocnym cash flow i dobrym zarządem. Takie spółki staramy się dobierać do naszych portfeli — tłumaczy Piotr Rzeźniczak, zarządzający funduszami w Legg Mason TFI.

Tradycyjnie już od kilku miesięcy grubo pod kreską jest Idea Akcji. Powodów do zadowolenia nie mają także klienci Allianz Selektywny i Allianz Akcji, które pomimo sprzyjających warunków rynkowych wyszły na „zero”. W grupie maluchów i średniaków najlepsze fundusze — Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego i Investor Top 25 Małych Spółek zarobiły 0,8 proc. Na drugim biegunie znalazł się Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek z wynikiem -2,1 proc.

Obligacje korporacyjne górą

Już kolejny miesiąc koniunktura sprzyjała polskiemu rynkowi długu. W sierpniu rosły ceny szczególnie papierów krótkoterminowych. Indeks IROS-5 grupujący pięciolatki wzrósł o 0,7 proc., IROS-2 o 0,5 proc. Jednak tym razem zysk funduszy dłużnych uniwersalnych był skromniejszy niż w ubiegłym miesiącu. Średnia w grupie wynosi 0,4 proc., a w pierwszej piątce znajdują się aż cztery fundusze, które inwestują w… obligacje przedsiębiorstw. Najlepszy Skarbiec Obligacyjny FIZ zarobił 1,1 proc.

— Polskie obligacje skarbowe denominowane w obcych walutach ciągle kuszą inwestorów atrakcyjną rentownością, mimo że ich ceny systematycznie rosną. Brak nowych emisji powoduje, że popyt ciągle pozostaje niezaspokojony i przełamanie kolejnych barier cenowych wydaje się kwestią czasu. Wysoka średnia ważona rentowność lokat funduszu pozwala na budowanie optymistycznego scenariusza w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym — mówi Olaf Pietrzak, zarządzający funduszami Skarbiec TFI.

Na podium ex aequo znalazły się także trzy fundusze papierów korporacyjnych pochodzące ze stajni: Copernicusa, Avivy i BZ WBK, które zarobiły 0,9 proc.

Mieszane też zyskały

Na zwyżkującej giełdzie skorzystały również fundusze stabilnego wzrostu, aktywnej alokacji i zrównoważone. Średni zysk w tych grupach to odpowiednio: 0,8 proc., 1,0 proc. oraz 1,6 proc. Na wyróżnienie zasłużyły Pioneer Stabilnego Inwestowania oraz PZU Zrównoważony, które zarobiły 2,4-2,6 proc. Aktywną alokacją mogą się natomiast pochwalić zarządzający Legg Mason Strateg oraz Skarbiec Aktywnej Alokacji (zarobiły po 3,8 proc.). Powodów do zadowolenia nie mają ci, którzy uwierzyli w rychły upadek strefy euro zapowiadany przez prof. Krzysztofa Rybińskiego. Eurogeddon stracił prawie 20 proc. i był najgorszym funduszem miesiąca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu