Super - Pharm zainwestuje 120 mln zł

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 23-04-2001, 00:00

Super-Pharm zainwestuje 120 mln zł

Super-Pharm Poland, spółka z kapitałem zagranicznym, po ponad półrocznym oczekiwaniu dostała licencję na obrót farmaceutykami. Za dwa dni otwiera pierwszą z 50 planowanych drogerii. Niewykluczone, że Super-Pharm weźmie też udział w prywatyzacji warszawskiej Centrali Farmaceutycznej Cefarm.

Spółka Super-Pharm Poland otwiera w środę w Warszawie swój pierwszy sklep, w którym handel kosmetykami będzie połączony ze sprzedażą leków. Drogeria miała zacząć działać jeszcze w ubiegłym roku, zagraniczny inwestor ponad pół roku czekał jednak na licencję, zezwalającą na obrót lekami.

Perfumeria i apteka...

Super-Pharm chce w ciągu najbliższych pięciu lat wydać w Polsce 30 mln USD (120 mln zł) na utworzenie sieci handlowej. Ma działać w sumie 50 drogerii. Powodzenie przedsięwzięcia będzie można jednak ocenić już po działalności pierwszych pięciu placówek. Nie wiadomo bowiem, czy apteka w sklepie kosmetycznym wzbudzi zaufanie klientów. Sprzedaż leków (receptowych i bezreceptowych preparatów OTC) ma stanowić 25 proc. obrotów placówki.

— Trzeba umieć znaleźć właściwe połączenie między apteką a drogerią. Nie chcemy konkurować z tradycyjnymi aptekami, dlatego nasze placówki znajdą się w centrach handlowych i sklepach osiedlowych, czyli tam, gdzie robi się przede wszystkim inne zakupy. Najpierw będziemy wchodzić do miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Pierwszy sklep ruszy w Warszawie, następny otworzymy w Opolu — mówi Eyal Lahav, dyrektor sprzedaży i marketingu w Super-Pharm Poland.

...i może Cefarm

Super-Pharm Poland należy w połowie do spółki Super-Pharm, która od 50 lat jest własnością Murry Kofflera. Sieć handlowa Shoppers Drug Mart, którą inwestor prowadzi w Kanadzie, liczy 1000 sklepów, a sieć Super-Pharm w Izraelu — 100 placówek. Reszta udziałów w polskiej spółce należy do holenderskiego holdingu Eastbridge.

Wśród krajowych dystrybutorów farmaceutyków krążą informacje, że właściciele krajowej spółki Super-Pharm nie ograniczą się w Polsce wyłącznie do prowadzenia sieci drogerii. Inwestor będzie zapewne chciał przejąć prywatyzowaną warszawską Centralę Farmaceutyczną Cefarm. Do CF Cefarm należy ponad 10 proc. rynku dystrybucji farmaceutyków. W poprzednim przetargu w 2000 r. firmę wyceniono na 75 mln zł. Nowa wycena jest przygotowywana. Przetarg prywatyzacyjny powinien zostać ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Super - Pharm zainwestuje 120 mln zł