Superfund i Novo dystansują lokaty

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-11-2013, 00:00

Nieliczne fundusze pieniężne i gotówkowe regularnie zarabiają więcej, niż wynosi oprocentowanie lokat.

W tym roku do portfeli funduszy pieniężnych i gotówkowych napłynęło ponad 6 mld zł. Ta grupa produktów jest bardzo popularna wśród krajowych inwestorów, a szczególnie tych, którzy do tej pory pieniądze trzymali na lokatach. Ich nominalne oprocentowanie nie jest postrzegane jako atrakcyjne — średnie oprocentowanie rocznej lokaty wynosi 2,5 proc. brutto, a najlepsza oferta to 3,8 proc., dlatego klienci, ceniący sobie bezpieczeństwo, szukająwyższych zysków w TFI. Częściej się to nie udaje, niż udaje. Przez ostatnie 12 miesięcy tylko 7 produktów z tej grupy wypracowało zysk większy od oprocentowania przeciętnego depozytu. Jeszcze trudniej znaleźć fundusze, którym w przeszłości regularnie udawało się pokonywać lokaty.

Z wyliczeń Analiz Online wynika, że pochwalić się tym mogą jedynie Novo Gotówkowy oraz Superfund Płynnościowy. Przez ostatnie 3 dwunastomiesięczne okresy (od końca września 2010 r. do końca września 2013 r.) były lepsze od depozytów o 0,5, do 1,3 pkt proc. W tym roku fundusze te zyskują odpowiednio 3 i 3,8 proc., przy średniej w grupie2,8 proc. Ich tegoroczne wyniki nie byłyby tak dobre, gdyby nie inwestycja w obligacje przedsiębiorstw.

Novo Gotówkowy ma wysoki na tle konkurencji udział obligacji korporacyjnych — od końca 2010 r. nie spadał poniżej 30 proc. Superfund Płynnościowy inwestuje natomiast głównie w jednostki uczestnictwa innychfunduszy pieniężnych oraz dłużnych, które na koniec czerwca stanowiły 62 proc. aktywów funduszu. Przewagą tego funduszu jest wysoka płynność. Zarządzający poszukują okazji wśród zagranicznych funduszy obligacji przedsiębiorstw, które inwestują na dużo płynniejszych rynkach papierów korporacyjnych niż polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu