Supernova na GPW na plecach BBI Capital

Kamil Zatoński
opublikowano: 05-08-2011, 00:00

Potwierdziły się informacje "PB": Supernova IDM Fund przejmie dowodzenie w funduszu BBI Capital.

Notowany fundusz planuje dwie emisje o wartości ponad 260 mln zł

Potwierdziły się informacje "PB": Supernova IDM Fund przejmie dowodzenie w funduszu BBI Capital.

Duży może więcej — uznali szefowie BBI Capital i Supernova IDM Fund. Zamiast dwóch funduszy o zbliżonej strategii i rozmiarach (aktywa netto obu to po 130-140 mln zł) powstanie jeden, który po dokapitalizowaniu będzie miał pół miliarda aktywów i niecałe 400 mln zł aktywów netto.

Jeszcze kilka miesięcy temu plany były zupełnie inne: BBI Capital w maju przedstawił trzyletnią strategię, gdzie nie było mowy o aliansach, a Supernova IDM Fund planowała w II-III kwartale tego roku pre-IPO, a docelowo — w pierwszym półroczu 2012 wejście na GPW.

— Inwestorzy "nie kupili" opublikowanej trzy miesiące temu strategii rozwoju BBI Capital — przyznaje Paweł Turno, prezes BB Investment, głównego akcjonariusza BBI Capital (43 proc.).

— Wierzymy w skalę. Dzięki połączeniu sił będziemy w stanie przeprowadzać większe transakcje na rynku — tłumaczy zmianę planów Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA, brokera, który zobowiązał się do zagwarantowania planowanej emisji akcji BBI Capital.

A będzie co gwarantować, bo w planach jest wypuszczenie 205,6 mln akcji funduszu z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Na jedną obecnie istniejącą akcję przysługiwać będzie prawo objęcia aż czterech nowych. Cena emisyjna jednego waloru została ustalona na 1 zł. To o ponad 10 proc. więcej, niż wynosił wczoraj kurs na GPW. Te akcje nowej emisji, których nie obejmą inwestorzy giełdowi, kupi DM IDMSA. Dodatkowo przewidziano drugą, wartą 55 mln zł emisję, skierowaną do DM IDMSA i partnerów zarządzających Supernova IDM Management SKA. To podmiot, który będzie zarządzał BBI Capital. Cena emisyjna tych walorów to 1,10 zł.

Część wpływów z emisji giełdowy fundusz wyda na przejęcie wszystkich aktywów Supernova IDM Fund, wartych netto 142 mln zł. Są to np. pakiety akcji Bomi, eSky.pl czy Mex Polska.

Po obu emisjach zmieni się układ sił w akcjonariacie BBI Capital. Udziały Supernovej i IDMSA będą wynosić po co najmniej 17 proc., pakiet BB Investment skurczy się natomiast do 10 proc. Na akcje, będące w posiadaniu tych podmiotów, założony będzie lock-up, obowiązujący przynajmniej do grudnia 2012 r.

— Docelowo chcemy przebudować portfel BBI Capital w kierunku portfela typowego dla funduszu private equity. Będziemy powoływać kolejne subfundusze inwestycyjne i pozyskiwać do nich inwestorów — mówi Maciej Zientara, partner Supernovej.

Inwestorzy wyglądają na nieprzekonanych do wizji połączenia. Rano akcje BBI Capital drożały do 0,99 zł. Jednak w trakcie sesji taniały, by zakończyć dzień z kursem 0,80 zł, po spadku o 11,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu