Surkis: w Dniepropietrowsku dokonano zamachu na Euro 2012

PAP
28-04-2012, 16:56

Wybuchy w Dniepropietrowsku, w wyniku których rannych zostało 30 osób, to zamach na Euro 2012 na Ukrainie - oświadczył prezes Federacji Futbolu Ukrainy (FFU) Hryhorij Surkis.

"Nie wiem, kto stoi za wybuchami w Dniepropietrowsku, czyje to są interesy i czyje ambicje, ale uważam, że ludzie, którzy dopuścili się tego okrutnego przestępstwa (...), ci, którzy wykorzystują dziś jego następstwa w pewnym politycznym celu, są współuczestnikami zamachu i działają na rzecz zachwiania autorytetem naszego kraju w przededniu Euro 2012" - powiedział.

Zdaniem Surkisa wydarzenia w Dniepropietrowsku mogą być próbą szantażu wobec UEFA.

"W związku z wydarzeniami, które poprzedziły tę tragedię, nasuwa się wniosek, że mamy do czynienia z zuchwałą próbą szantażowania UEFA, by zmusić ją do wysunięcia ultimatów politycznych" - podkreślił działacz.

Surkis zasugerował w ten sposób, że sprawcy zamachów związani są z siłami, które działają na rzecz pogłębienia międzynarodowej izolacji, w której Ukraina znalazła się po skazaniu na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

"Cynizm organizatorów krwawej tragedii w Dniepropietrowsku jest nieograniczony. Istnieje wiele podstaw, by stwierdzić, że celem tej tragedii jest doprowadzenie do klęski wielkiego piłkarskiego turnieju europejskiego i skompromitowanie naszego kraju i społeczeństwa w oczach wspólnoty międzynarodowej" - oznajmił Surkis.

Eksplozje w Dniepropietrowsku nastąpiły w piątek około południa, jedna po drugiej w krótkich odstępach czasu w uczęszczanych rejonach miasta. Prokuratura potraktowała te wydarzenia jako akt terroryzmu.

W piątek władze Ukrainy zapewniły, że w pełni gwarantują bezpieczeństwo gości rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw Europy w piłce nożnej. Oświadczenie to złożył Ołeksandr Birsan, szef sztabu bezpieczeństwa turnieju przy prezydencie Ukrainy.

"Podejmujemy wszelkie niezbędne działania, by goście i uczestnicy Euro 2012 byli bezpieczni" - zapewnił Birsan.

Dniepropietrowsk był jednym z sześciu ukraińskich miast ubiegających się o prawo organizacji Euro 2012, jednak ostatecznie nie znalazł się w gronie czterech gospodarzy rozgrywek.

Mecze ukraińskiej części organizowanego wraz z Polską Euro 2012 odbędą się w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Surkis: w Dniepropietrowsku dokonano zamachu na Euro 2012