Suwerena władza słucha selektywnie

opublikowano: 29-11-2017, 22:00

Pod wpływem presji społecznej może stać się cud i Senat… przesunie wejście ustawy w życie o rok.

Wprocedurze stanowienia przepisów przez tzw. dobrą zmianę Senat został z założenia sprowadzony przez PiS do roli izby podrzędnej, często podejmującej uchwały o puszczaniu ustaw w wersjach Sejmu bez jakicholwiek poprawek. Wręcz nakazem jest taki tryb na ścieżce ustaw forsowanych z zaskoczenia, w anormalnym tempie, bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Do tej grupy należy uchwalona 24 listopada przez Sejm zaskakująca środowiska biznesowe (nagły projekt rządowy wpłynął 31 października) nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kilku ustaw branżowych. Druga izba zajmie się nią 5-6 grudnia, a ponieważ terminem wejścia w życie jest 1 stycznia 2018 r. — z samego kalendarza wynika, że nie ma mowy o żadnej korekcie i zwracaniu do Sejmu. W tekście na str. 4-5 jednak przepowiadamy, że pod wpływem presji suwerena stanie się polityczny cud i Senat… przesunie wejście ustawy w życie o rok.

Druga izba potulnie wykonuje rozkazy PiS i puszcza ustawy bez poprawek, ale czasem działa niczym legislacyjna straż pożarna.
Fot. Forum

W tych dniach komisje sejmowe procedują nad innymi ustawami zapalnymi. Nie tylko nad dwoma sądowymi, zawetowanymi w lipcu przez prezydenta, lecz także nad wniesionym z zaskoczenia przez PiS projektem radykalnej zmiany kodeksu wyborczego, a przy okazji także doklejonymi do głównego wątku korektami ustaw samorządowych. Zdecydowanie głośniejszy jest pakiet sądowy — nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowa o Sądzie Najwyższym. Wersje komisyjne, czyli już niemal takie, jakie trafią do podpisu prezydenta, wywołają kolejną falę protestów społecznych i apeli do Andrzeja Dudy o ponowne zawetowanie. Znacznie ciszej przebiega przeoranie kodeksu wyborczego. Uczciwy tytuł tej ustawy powinien brzmieć: „o chwytach proceduralnych zdecydowanie ułatwiających PiS przejęcie władzy nad polskimi gminami ponad wynik uzyskany w urnach”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane