Św. Mikołaja na parkietach wciąż brak

Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
opublikowano: 19-12-2011, 19:37

Dzisiejszą sesję można podzielić na dwie części. Pierwsza charakteryzowała się wzrostami i to większymi niż za naszą zachodnią granicą. Z kolei druga przebiegała pod znakiem systematycznych zniżek, nawet o większej skali niż to miało miejsce w Europie. Jak widać św. Mikołaja na parkietach jak nie było, tak nie ma.

Początek notowań nie zapowiadał się najlepiej. Jeszcze w piątek agencja Fitch umieściła na liście obserwacyjnej, z nastawieniem negatywnym, ocenę Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Słowenii i Cypru. Powodem jest fiasko ostatniego szczytu UE, którego wynik wskazuje, iż "kompleksowe rozwiązanie kryzysu strefy euro jest technicznie i politycznie poza zasięgiem". Na dodatek obniżona została perspektywa ratingu Francji z „pozytywnej” na „negatywną”. Głos zabrał również Moody’s, który o dwa stopnie ściął rating Belgii. Reakcji rynku jednak nie było.

Inwestorzy już wcześniej zapoznali się z podobnymi komentarzami innych agencji. Przecież niedawno głośnym echem odbiła się decyzja S&P, który zagroził obniżką ratingów wszystkim państwom UE. Inwestorów nie przestraszyła nawet śmierć przywódcy Korei Północnej, Kim Jong-ila. Po neutralnym otwarciu rynki kasowe wzbijały się na północ, a inwestorzy kupowali akcje mimo nieprzyjaznego pierwszego wywiadu Mario Draghiego, który po raz kolejny powtórzył, że nie zwiększy programu skupu obligacji zagrożonych państw. Na dodatek nie bał się powiedzieć, co by się stało w przypadku rozpadu strefy euro. Wcześniejszy prezes z góry wykluczał taki scenariusz i nie chciał o nim mówić.

Zakupy skończyły się krótko przed południem, gdy indeks krajowych blue chipów odrobił całość strat z ostatniej godziny z piątku, kiedy przez rynek przelały się zlecenia sprzedaży związane z wygasaniem kontraktów terminowych. Byków na więcej nie było stać i nie przekonywały ich dalsze zwyżki indeksów w Europie czy zdecydowanie lepsze dane o krajowej produkcji przemysłowej, która w listopadzie zwiększyła się aż o 8,7% r/r wobec prognoz na poziomie 5,8%.

Spadki nabrały tempa krótko przed rozpoczęciem o 15:30 telekonferencji ministrów finansów strefy euro, którzy mieli uzgodnić szczegóły udzielenia pożyczek MFW w kwocie 200 mld euro. Do czasu zamknięcia sesji nie poznaliśmy ich ustaleń, ale usłyszeliśmy słowa nowego prezesa EBC przemawiającego przed parlamentem europejskim. Nic nowego, czy nadzwyczaj interesującego nie powiedział, a rynki niczym jeden mąż zmierzały na południe. Ciężko to było wytłumaczyć, ale przy małych obrotach wiele może się wydarzyć. Warto wspomnieć, że nowe minima bessy wyznaczył indeks najmniejszych spółek sWIG80, a WIG20 zniżkując o niecałe 0,5% znalazł się najniżej od 11 listopada bieżącego roku.

Kupujących jest brak, a inwestorzy skracający pozycje przed końcem roku dominują. Być może na poprawę trzeba będzie poczekać aż do stycznia, kiedy do gry wkroczy potencjalny noworoczny optymizm.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ

Polecane