Swarzędz zwija zakłady

Cezary Pytlos
opublikowano: 14-05-1999, 00:00

Swarzędz zwija zakłady

Swarzędzkie Fabryki Mebli zapowiadają zmniejszenie strat operacyjnych o około 900 tys. zł miesięcznie. Od lipca będą produkowały tylko w dwóch zakładach.

Przyjęty w 1998 r. program restrukturyzacji firmy zmierza do wyspecjalizowania się spółki w meblach wysoko przetworzonych, koncentracji produkcji i pozyskania środków ze sprzedaży nieruchomości. Obecnie w SFM pozostały cztery z dziewięciu zakładów — w Swarzędzu, Kościanie, Kostrzynie i Mosinie.

— Do końca czerwca produkcja z Kostrzyna zostanie przeniesiona do głównego zakładu w Swarzędzu — mówi Sebastian Szczęsny, rzecznik prasowy SFM.

Inwestorzy w Mosinie

Zakład w Mosinie składa się z trzech części i sprzedawany jest stopniowo. Tapicernię na początku maja przejęła polsko-duńska spółka SKAMOS — utworzona przez Swarzędz Market i duńską Flex Unique. Dla zakładu Nowa Mosina, specjalizującego się w produkcji mebli foliowanych, poszukiwany jest partner strategiczny.

— Rozmawiamy z firmą szwedzką i dwiema z RFN. Niezależne poszukiwania prowadzi wynajęta przez nas firma konsultingowa — mówi Sebastian Szczęsny.

W Mosinie, w wydziale półfabrykatów meblowych, być może powstanie spółka pracownicza.

— Chcemy, by od drugiego półrocza SFM były rentowne — obiecuje Sebastian Szczęsny.

Koncentracja produkcji w dwóch miejscach doprowadzi do zmniejszenia strat operacyjnych o 700-900 tys. miesięcznie, ale nie odbije się na obrotach.

— Zwiększy się wydajność, a produkcja mebli wysoko przetworzonych pozwoli na osiągnięcie poziomu sprzedaży z 1998 r. — twierdzi Sebastian Szczęsny.

Bez zwolnień grupowych

W SFM zakończono już grupowe zwolnienia. Do końca roku zatrudnienie w spółce zmniejszy się o 200-400 osób, ale w większości przejdą one do nowych firm z udziałem Swarzędza. W tym roku SFM zamierzają pozyskać 21 mln zł ze sprzedaży nieruchomości. Pieniądze firma przeznaczy na środki obrotowe, spłatę wierzytelności i inwestycje w maszyny.

O meblowych spółkach na GPW czytaj też na stronie 14.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swarzędz zwija zakłady