Świadomy oddech to droga do sukcesu

  • Marta Maj
opublikowano: 20-01-2023, 14:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Andrzej Dobrucki, twórca Timeqube’a, narzędzia do bezstresowego odmierzania czasu, pracuje nad kolejnym projektem. Meetra.ai, wykorzystując sztuczną inteligencję, ma weryfikować jakość zdalnych spotkań biznesowych. Poza tym przedsiębiorca jest trenerem świadomego oddechu. Uważa, że prawidłowy oddech pozwolił mu wyjść z niejednej sytuacji kryzysowej.

Subtelny sygnał:
Subtelny sygnał:
Pomysł na Timeqube’a powstał osiem lat temu, kiedy pracowałem w korporacji. Mieliśmy bardzo dużo mało efektywnych spotkań. Prowadzący często wpadali w pułapkę zbyt długiego mówienia albo dwie osoby prowadziły dyskusję, a reszta się wyłączała. Pomyślałem, że chciałbym dać ludziom subtelny sygnał wizualny, który pozwoli im zorientować się w upływie czasu – mówi Andrzej Dobrucki, właściciel firmy Timeqube.
Marek Wiśniewski

Timeqube jest dostępny na rynku od listopada 2018 r. Urządzenie pozwala na dyskretne zwrócenie uwagi na upływ czasu, informując różnymi kolorami, ile go zostało do końca spotkania. Obecnie firma pracuje nad kolejnym produktem mającym pomóc w pracy. Tym razem sztuczna inteligencja ma analizować spotkania online pod kątem ich produktywności, a także występowania syndromu wypalenia zawodowego u ich uczestników. Oba produkty łączy to, że są zorientowane na człowieka i jego potrzeby.

– Pomysł na Timeqube’a powstał osiem lat temu, kiedy pracowałem w korporacji. Mieliśmy bardzo dużo mało efektywnych spotkań. Prowadzący często wpadali w pułapkę zbyt długiego mówienia albo dwie osoby prowadziły dyskusję, a reszta się wyłączała. Pomyślałem, że chciałbym dać ludziom subtelny sygnał wizualny, który pozwoli im zorientować się w upływie czasu. Natomiast Meetra.ai, nad którym pracujemy od 15 miesięcy, skupia się na problemach wynikających z pracy zdalnej. Brak fizycznego kontaktu między ludźmi powoduje, że relacje nie zawiązują się lub słabną. Ludzie mają skłonność do tzw. quiet quittingu, czyli odchodzenia z pracy bez informowania współpracowników o powodzie rezygnacji. Widać także objawy wypalenia zawodowego. Chcemy zwrócić uwagę na te problemy i umożliwić ich ograniczenie – mówi Andrzej Dobrucki, właściciel firmy Timeqube.

Od człowieka dla człowieka

Użyteczne narzędzie:
Użyteczne narzędzie:
Timeqube’a wykorzystują w pracy głównie psychoterapeuci i osoby prowadzące spotkania offline. Naszymi klientami są małe i duże firmy, które chcą śledzić czas spotkań, a jednocześnie nie stresować się jego upływem. Timeqube używany jest też w edukacji, głównie w pracy z dziećmi autystycznymi – mówi Andrzej Dobrucki.
Marek Wiśniewski

Podczas prezentacji kostki spotykał się z różnymi reakcjami. Także z wyśmiewaniem wynalazku. Inwestorzy uważali, że to zwyczajny świecący przedmiot. Po jakimś czasie zaczęli jednak pojmować, że może być przydatnym narzędziem psychologicznym. Powodzenie jego sprzedaży w dużej mierze zależy od efektu kuli śnieżnej – przyrząd zmieniający kolory przykuwa wzrok na spotkaniach czy na terapiach, dzięki czemu zyskuje nowych klientów.

– Aktualnie Timeqube’a wykorzystują w pracy głównie psychoterapeuci i osoby prowadzące spotkania offline. Pierwotny scenariusz używania tego narzędzia przewidywał ustawienie go w sali konferencyjnej. Naszymi klientami są małe i duże firmy, które chcą śledzić czas spotkań, a jednocześnie nie stresować się jego upływem. Timeqube używany jest też w edukacji, głównie w pracy z dziećmi autystycznymi. To jedyne takie rozwiązanie na rynku – wskazuje Andrzej Dobrucki.

Drugi produkt prezesa Timeqube’a, Meetra.ai, wykorzystuje skomplikowane algorytmy, by określić nastroje i nastawienie uczestników spotkania zdalnego. Analizuje je pod kątem ich energii. Zauważa osoby, które pozostają z boku, ale też te, które mają ze sobą silne interakcje. Ma pomagać liderowi w weryfikowaniu problemów w grupie pracowników, a nie oceniać ich pracę.

– Do platformy będzie można się logować kalendarzem i wybrać spotkanie do analizy. Ważnym elementem programu będą strategie, co robić z niepokojącym zachowaniem, jakie się pojawi. W celu wypracowania tych rozwiązań współpracujemy z psychologami behawioralnymi, dlatego prowadzimy ten projekt wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W dalszej perspektywie chcemy dać możliwość współpracy agencjom coachingowym czy indywidualnym doradcom biznesowym. Docelowo chcemy opracować kompendium wiedzy, które będzie miarodajne dla przynajmniej 70 proc. zespołów w firmach – mówi twórca Meetry.

Oddychaj świadomie

Praca z emocjami:
Praca z emocjami:
Prowadzę warsztaty ze świadomego oddechu. Ta metoda ułatwia wiele rzeczy w życiu, na przykład podejmowanie trudnych decyzji, i umożliwia pracę z emocjami. Chodzi o połączenie się ze swoim ciałem i intuicją za pomocą intensywnego oddychania – mówi Marek Dobrucki.
Marek Wiśniewski

Andrzej Dobrucki mówi o sobie, że jest startupowcem, który poza dobrze działającym biznesem potrzebuje czegoś jeszcze. Satysfakcję daje mu praca z ludźmi i pomaganie im. Potrzebę misyjną realizuje przez nauczanie świadomego oddechu.

– Od dwóch lat w każdy wtorek prowadzę zajęcia online z oddychania neurodynamicznego. To warsztaty ze świadomego oddechu. Uczestniczy w nich wiele osób, w tym startupowcy. Ta metoda ułatwia wiele rzeczy w życiu, na przykład podejmowanie trudnych decyzji, i umożliwia pracę z emocjami. Chodzi o połączenie się ze swoim ciałem i intuicją za pomocą intensywnego oddychania – opowiada właściciel Timeqube’a.

Twórcą techniki oddychania neurodynamicznego jest Michael Stone, bezpośrednio związany ze Stanislavem Grofem – twórcą oddychania holotropowego. Od 2017 r. Michael Stone prowadzi warsztaty oddychania neurodynamicznego. Jego globalne darmowe sesje gromadzą prawie 1000 uczestników. Z zawodu jest chemikiem (University of California, Berkeley), ma też dyplom MBA z University Of Southern California. Oddychanie neurodynamiczne jest sposobem na kontrolowaną hiperwentylację. Przydaje się ludziom, którzy przez większość dnia wykorzystują lewą półkulę mózgu, czyli na przykład biznesmenom. Twórca Timeqube’a wyjaśnia, że dzięki tej metodzie oddychania lewa półkula się wycisza przez lekką hiperwentylację, więc do głosu dochodzi prawa półkula, która jest intuicyjną, biologiczną strukturą połączenia umysłu z ciałem i świadomością.

– Prowadzenie tych zajęć daje mi ogromną satysfakcję i wpływa na motywację biznesową. Niesamowite jest to, że po sesji jestem naładowany energią. Jedno spotkanie online trwa dwie godziny. Godzina jest poświęcona na oddychanie, a po sesji uczestnicy wymieniają myśli. Zajęcia bardzo pozytywnie wpływają na ludzi. Czasami pomagają im rozwiązać problemy, niekiedy takie, których nie mogli rozwikłać z pomocą psychoterapeutów – wskazuje Andrzej Dobrucki.

Droga dawania

Przedsiębiorca twierdzi, że dostał dużo od życia i dlatego chce się dzielić tym, co potrafi i uważa za pomocne. Zachęca do rozpoczęcia pracy z oddechem. Na początek poleca zapoznanie się z metodą Wima Hoffa, która pomaga utrzymać dobre zdrowie i panowanie nad emocjami. Polega na specyficznym połączeniu trzech elementów – oddechu, ekspozycji na zimno i medytacji w celu uzyskania konkretnych reakcji organizmu, a co za tym idzie – polepszenia jego funkcjonowania i ogólnego samopoczucia. Zaznacza, że ten sposób oddychania nieraz mu pomógł w sytuacjach kryzysowych.

– Wydaje mi się, że aby świat stał się lepszy, należy nie tylko brać, lecz także dawać coś od siebie. Warto, by ludzie biznesu starali się pomagać innym. Nawet przez przekazywanie doświadczenia. To daje dużą motywację do życia i napełnia nowymi pomysłami – konkluduje Andrzej Dobrucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane