Świat idzie w kierunku prefabrykacji

  • DI
opublikowano: 08-08-2018, 16:06

Świat idzie w kierunku prefabrykacji, firmy wybierają w przetargach inwestycje, w których zapotrzebowanie na siłę roboczą jest mniejsze - mówi prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński.

W środę ruszył konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej na potrzeby programu Mieszkanie plus. Pierwsze domy w tym systemie mogą zostać oddane już na koniec 2019 roku.

Jak powiedział Styliński "cały świat idzie w kierunku prefabrykacji". "Spowodowane jest to m.in. pracochłonnością robót budowlanych. Firmy zaczynają patrzeć na element siły roboczej w inwestycjach. W sytuacji pewnego nadmiaru inwestycji i tym samym wielu przetargów, które są prowadzone w Polsce, ten element staje się decydujący" - podał Styliński.

"Dziś w Polsce brakuje ok. 100 tys. ludzi do pracy w budownictwie" - powiedział prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa". "Obecnie mamy blisko 90 tys. ludzi mniej zatrudnionych w budownictwie niż w 2011 roku. Wtedy mieliśmy 479 tys. osób, teraz według danych GUS jest 391 tys." - powiedział.

Jak podał Styliński, "aby efektywnie w Polsce stosować prefabrykację, trzeba stworzyć rozporoszony system mniejszych zakładów, które będą produkować elementy prefabrykowane. Wtedy koszt transportu będzie niższy i system prefabrykowany będzie konkurencyjny wobec tradycyjnej budowy". Jak dodał prezes, system prefabrykacji trzeba jeszcze w Polsce stworzyć". Może w tym pomóc rozwinięcie programu Mieszkanie plus, którego działanie zapowiadane jest w długim czasie.

Konkurs na opracowanie prefabrykowanego systemu zabudowy mieszkaniowej jest organizowany przez BGK Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Termin składania zgłoszeń mija 17 września br. Ogłoszenie wyników jest planowane na 14 grudnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu