Świąteczne nastroje na Wall Street

opublikowano: 21-12-2017, 22:07

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach stała pod znakiem poprawy nastrojów wśród inwestorów, którzy chyba zamierzają udać się na świąteczną przerwę w zielonych odcieniach indeksów.

Tym razem znów do głosu doszły spekulacje i nadzieje związane z obniżka podatków i jej wpływem na wyniki spółek. Obniżenie podatku korporacyjnego powinno – a taką nadzieję maja inwestorzy i analitycy – przełożyć się na wzrost zysków spółek, a tym samym przynieść wymierne korzyści akcjonariuszom w postaci wyższych dywidend i większych programów skupu akcji przez spółki.

NYSE, Wall Street
fot. Bloomberg

W ostatnich dniach dwuizbowy amerykański Kongres zaaprobował reformę podatkową o wartości 1,5 bln USD, w skład której wchodzi m.in. redukcja  podatku od przedsiębiorstw z 35 do 21 proc.

Wsparciem dla kupujących były też – przynajmniej w części - czwartkowe dane makro. Przede wszystkim finalny szacunek dynamiki PKB w III kw. która wyniosła 3,2 proc. I choć była o 0,1 proc. niższa niż oczekiwano, i tak znalazła się na najwyższym poziomie od dwóch lat, napędzana odbiciem w wydatkach biznesowych

Pozytywnie też zaskoczyła indeks Fed z Filadelfii (wzrósł do 26,5 pkt zamiast zakładanego spadku). Rozczarował z kolei odczyt dotyczący liczby tzw., nowych bezrobotnych. Wzrosła ona o 20 tys. (najwięcej od początku września) do 245 tys.

Drożało wszystkie 11 składowych indeksu S&P500, a największym zyskiem cieszyły się sektory finansowy i energetyczny. Szczególnie dobrze prezentowały się w czwartek banki z Wells Fargo i Goldman Sachs Group na czele.

Do rekordowego poziomu podrożały akcje Chevrona. Drugo pod względem wielkości koncern paliwowy w USA otrzymał od brokera Cowen & Co wyższą cenę docelową, o niemal 1/3 do 160 USD. Obecnie kształtuje się ona na pułapie około 125 USD.

Na finiszu sesji indeks Dow Jones IA rósł o 0,22 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkował o 0,20 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 0,06 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane