Świąteczne wygaszanie aktywności

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ
opublikowano: 23-12-2021, 11:44

Podczas wczorajszej sesji na uwagę zasługiwał spadek wartości amerykańskiego dolara, który pozwolił nie tylko na ruchy wzrostowe np. na rynkach surowcowych, lecz także na relatywne umocnienie innych walut w parze z USD. I tak, kurs EUR/USD wczoraj zwyżkował do okolic 1,1320, a w trakcie wczorajszej sesji osiągnął maksima w okolicach 1,1340, czyli dotarł do poziomów sprzed niemal tygodnia.

To już kolejna w ciągu ostatnich tygodni próba trwałego powrotu eurodolara ponad poziom 1,1320. Niemniej, wygląda na to, że na razie nie jest ona udana, ponieważ poranny handel przynosi póki co odreagowanie spadkowe i oscylowanie w okolicach 1,1315. Ogólnie, w zasadzie już od miesiąca na wykresie eurodolara obserwujemy konsolidację notowań, ograniczoną z góry właśnie rejonem 1,1320-1,1350 jako technicznym oporem.

Ogromne emocje nieustannie budzi sytuacja na tureckiej lirze. W ostatnich dniach na wykresie USD/TRY obserwujemy ogromną zmienność. Po tym, jak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan obiecał wsparcie dla lokalnej waluty poprzez system depozytów w tureckiej lirze, notowania liry wystrzeliły w górę. Od początku tygodnia notowania USD/TRY gwałtownie zniżkują – o ile jeszcze w poniedziałek oscylowały nawet w okolicach 17,00-18,00, to obecnie poruszają się w rejonie 11,50. Niemniej, ryzyko związane z polityką wewnętrzną Turcji oraz chwiejnością waluty tego kraju pozostaje rekordowe.

Okiem analityka – Świąteczne wygaszanie aktywności

Wczorajsza słabość dolara mogła dziwić w obliczu lepszych od oczekiwań odczytów makro, dotyczących amerykańskiego PKB oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Niemniej, słabszy USD może być sygnałem większego optymizmu globalnych inwestorów i wiary w to, że wariant Omikron nie zachwieje istotnie sytuacją w globalnej gospodarce.

Optymistyczny scenariusz prawdopodobnie biorą pod uwagę inwestorzy, sądząc po ruchach wzrostowych na walutach antypodów (dolar australijski i nowozelandzki), których notowania są uzależnione od globalnej koniunktury oraz cen surowców.

Dobre nastroje po części wspiera nowe badanie z RPA, które pokazało, że wariant Omikron prowadzi do mniejszego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia oraz hospitalizacji w porównaniu do wariantu Delta. Z tej przyczyny, wielu inwestorów wierzy w to, że mimo pojawiających się wyrywkowo restrykcji, ogólnie globalna gospodarka w 2022 roku będzie na drodze stabilnego wzrostu.

Czy ten scenariusz nie jest jednak zbyt optymistyczny? To zapewne okaże się już w przyszłym roku, ponieważ najbliższe dni na rynkach finansowych będą okresem obniżonej aktywności inwestorów, związanej z okresem świąteczno-noworocznym.

Jeszcze dzisiaj pojawi się jednak seria istotnych danych makro w USA, w tym dochody i wydatki Amerykanów, zamówienia na dobra trwałego użytku, raport Uniwersytetu Michigan, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych czy też sprzedaż nowych domów. Dane te mogą być istotne w kontekście impulsu dla USD na najbliższe dni, ale wiodącym tematem na rynkach pozostaje Omikron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane