Światła dzienne już na stałe

MIB
opublikowano: 10-02-2011, 00:00

Od kilku dni wszystkie nowe auta osobowe i dostawcze muszą mieć tzw. światła dzienne, a od sierpnia 2012 r. także ciężarówki i autobusy.

Od kilku dni wszystkie nowe auta osobowe i dostawcze muszą mieć tzw. światła dzienne, a od sierpnia 2012 r. także ciężarówki i autobusy.

Zmiana jest skutkiem wejścia w życie dyrektywy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach we wszystkich krajach UE. Światła dzienne włączają się automatycznie przy zapaleniu silnika. Dzięki temu nie trzeba używać świateł mijania, które — w razie braku świateł dziennych — są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i wielu innych krajach UE. W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii, a jeśli używa się nowoczesnej technologii LED, to oszczędność wynosi dalsze 10 proc.

Komisja Europejska przekonuje, że taki rodzaj oświetlenia pozwoli zredukować liczbę ofiar wypadków drogowych, zapewniając jednocześnie większą efektywność energetyczną.

Według różnych dostępnych badań, jazda na światłach zmniejsza liczbę wypadków w dzień o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc. Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego, obowiązek używania świateł w dzień przez cały rok zmniejsza w naszym kraju liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. W 2009 r. (najnowsze dostępne dane) na drogach UE zginęło 35 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy