Światłowód to informacja z prędkością światła

Materiał partnera: Orange
opublikowano: 23-06-2016, 22:00

Komentarz prezesa Orange

KOMENTARZ

 

JEAN-FRANÇOIS FALLACHER, prezes Orange Polska

Prędkość internetu podwaja się co 2-3 lata, a ilość przesyłanych danych niemal co roku. Odpowiedzią na rewolucję cyfrową są technologie światłowodowe o bardzo wysokiej przepustowości. Światłowód jest przyszłością rynku telekomunikacyjnego i staje się dostępny dla wszystkich.

W zasięgu internetu światłowodowego Orange jest już milion polskich gospodarstw domowych, czyli blisko 2,5 miliona Polaków. W 2018 r. będzie ich trzy i pół raza więcej. Co z tego wynika?

Po pierwsze, znacząco powiększy się rzesza internautów, którzy bez problemu będą mogli korzystać z coraz bardziej zaawansowanych internetowych multimediów — aplikacji, gier sieciowych i filmów oglądanych z najwyższej jakości. Korzystanie z sieci przez wiele urządzeń naraz będzie dla nich standardem. Światłowód zaspokoi ich oczekiwania, bo jest „odporny na przyszłość”. Jego możliwości są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy.

Światłowodowy dostęp do sieci z prędkością 100, 300 czy nawet 600 Mb/s góruje nad innymi szerokopasmowymi usługami, ale w laboratoriach Orange Labs uzyskano już prędkość transmisji rzędu 10 Gb/s.

Po drugie, inwestycje w infrastrukturę internetową są katalizatorem rozwoju gospodarczego, bo dostęp do sieci umożliwia firmom działanie na globalnym rynku, obniża koszty funkcjonowania, ułatwia kontakt z administracją państwową i klientami. Szybkich łączy wymagają rozwijające się technologie machine-to-machine i internet of things. Prezes UKE Magdalena Gaj zwróciła niedawno uwagę, że do przyciągnięcia inwestorów nie wystarczą już dziś lotniska i dobre drogi. „Musimy mieć wszędzie światłowód” — podkreśliła. Zgadzam się z taką opinią.

Po trzecie, skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie miał istotny wpływ na sytuację społeczno- -ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.

Planujemy wydać na rozbudowę naszej sieci światłowodowej do 2,2 mld zł. Nikt inny w Polsce nie inwestuje tak dużo w światłowody. Większość tej sumy zostanie wydane na towary i usługi krajowych firm. Dzięki temu produkcja polskich firm w ramach całego łańcucha dostaw znacząco wzrośnie. Podniesienie dochodów firm i pracowników napędza konsumpcję, a także skłania przedsiębiorstwa do wzmożonej aktywności inwestycyjnej.

Wyzwaniem równie ważnym jak budowanie nowoczesnej infrastruktury jest rozwijanie kompetencji cyfrowych Polaków. Także najmłodsi internauci, choć komputerami posługują się dosyć intuicyjnie, nie zawsze wiedzą, jak korzystać z sieci z pożytkiem dla własnego rozwoju. Potrzebna jest edukacja, dobre wzorce i profesjonalne wsparcie dla osób zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Nasi wolontariusze przeszkolili dotychczas prawie 40 tys. dzieci podczas specjalnych lekcji z bezpiecznego korzystania z sieci, a kolejne kilkaset tysięcy uczniów zdobyło tę wiedzę w ramach kursów e-learningowych. W nowym roku szkolnym 300 szkolnych świetlic stanie się ośrodkami edukacji cyfrowej dla dzieci w ramach programu MegaMisja Fundacji Orange. W małych społecznościach działają Pracownie Orange, wyposażone w bezpłatny internet i sprzęt multimedialny.

Scott D. Cook, założyciel znanej amerykańskiej firmy informatycznej Intuit, uważa, jesteśmy nadal w pierwszych minutach pierwszego dnia rewolucji cyfrowej. O tym, w jakim kierunku będzie się ta rewolucja rozwijać, decydują nasze dzisiejsze wybory i działania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Orange

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy