Światowe media o zmianie rządu

(Michał Witkowski)
opublikowano: 11-07-2006, 09:07

„Financial Times”Desygnowany na polskiego premiera Jarosław Kaczyński podjął w niedzielę próbę uspokojenia rynków, proponując na urząd ministra finansów — czwartego już w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy — dobrze ocenianego ekonomistę Stanisława Kluzę.

„Financial Times”Desygnowany na polskiego premiera Jarosław Kaczyński podjął w niedzielę próbę uspokojenia rynków, proponując na urząd ministra finansów — czwartego już w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy — dobrze ocenianego ekonomistę Stanisława Kluzę. Kaczyński wcześniej zapewnił także, że polityczny kryzys, wywołany niespodziewanym odejściem Kazimierza Marcinkiewicza, nie stanowi żadnego zagrożenia dla finansowej sytuacji kraju.„Handelsblatt”Lech Kaczyński wielokrotnie udowodnił, że interesy jego brata i ich narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość są dla niego ważniejsze niż pomyślność całego kraju. Polska jest o wiele bardziej nowoczesna, otwarta na świat i różnorodna niż obecna „oficjalna polityka”. Gospodarka rozwija się, polskie firmy walczą na zachodnich rynkach, polscy fachowcy są poszukiwani jako pracownicy międzynarodowych organizacji. Na przekór temu bracia Kaczyńscy i ich narodowi konserwatyści wrzucili antymodernistyczny wsteczny bieg. Polska nie zasłużyła na ten rząd.

„Liberation”Niespodziewane objęcie funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego w sytuacji, kiedy prezydentem jest Lech, czyni Polskę jeszcze bardziej nieprzewidywalną i jeszcze bardziej izolowaną na scenie europejskiej.

„Izwiestia”Jarosław Kaczyński — nacjonalista, konserwatysta, słabo znający się na gospodarce, rzadko jeździ za granicę, nie zna angielskiego i nigdy nie był żonaty. Mieszka z matką i ukochanym kotem. Tego człowieka nazywa się najbardziej wpływowym politykiem w Polsce.

„Sueddeutsche Zeitung”Polsce raczej nie grozi autorytarny reżim bliźniaków. W Polsce żaden polityk nie mógł dotychczas rządzić przeciwko mediom, a bracia mają przeciwko sobie najważniejsze tytuły. Jarosław Kaczyński zostanie po raz pierwszy osobiście skonfrontowany z realiami międzynarodowej polityki. Należy wątpić w to, że Kaczyński może prowadzić „twardą politykę” wobec Berlina i Brukseli, jak obiecał to swoim zwolennikom.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”Premier od jesieni kilkakrotnie wywołał niezadowolenie braci Kaczyńskich. Różnice widoczne były także w polityce zagranicznej i europejskiej. Pomimo eurosceptycznych zasad swojej partii, Marcinkiewicz prowadził pragmatyczną politykę wobec UE.

„Frankfurter Rundschau”Awans Kaczyńskiego nie jest dobrą wiadomością dla Europy. Obawy opozycji, że Polska z nieprzejednanym nowym szefem rządu może popaść w UE w jeszcze większą izolację, są uzasadnione. Na arenie międzynarodowej (Jarosław Kaczyński) będzie jeszcze silnej niż dotychczas domagał się uwzględnienia polskich interesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Michał Witkowski)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Światowe media o zmianie rządu