Czytasz dzięki

Światowe radio rodem z Krosna

opublikowano: 17-09-2017, 22:00

W epoce smartfonów radio nie umiera, a wręcz kwitnie — aplikacja Replaio Radio konkuruje z największymi o czas użytkownika

Świetna polska aplikacja radiowa”, „Nie ma lepszej! Gdy jakiegoś radia nie ma — piszę i na drugi dzień jest. Robicie superrobotę, panowie”, „Poza tym to polska firma” — to tylko niektóre z listy komentarzy użytkowników Replaio Radio na telefonach z Androidem. Stworzyła ją niewielka firma softwearowa Hivedi z Krosna.

Twórcy aplikacji Replaio Radio, czyli (od lewej) Michał Szwarc, Krzysztof Śmiałowski i Sławomir Sołtys byli zaskoczeni tym, jak duże znaczenie dla klientów z Polski ma polskość programu.
Zobacz więcej

DOBRE, BO POLSKIE:

Twórcy aplikacji Replaio Radio, czyli (od lewej) Michał Szwarc, Krzysztof Śmiałowski i Sławomir Sołtys byli zaskoczeni tym, jak duże znaczenie dla klientów z Polski ma polskość programu. D. KRZANOWSKI

Trójka programistów tworzy na co dzień aplikacje i oprogramowanie na zamówienia dla różnych firm. Replaio Radio stworzyli po to, aby zaistnieć bardziej publicznie i pokazać większemu gronu klientów swoje możliwości. Odzew na umieszczoną w maju w Google Play aplikację przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

— Nie spodziewaliśmy się, że w ciągu czterech miesięcy od wstawienia aplikacji do sklepu doczeka się ona aż 50 tys. pobrań, 20 tys. aktywnych użytkowników i tylu pozytywnych recenzji — przyznaje Krzysztof Śmiałowski, współzałożyciel i prezes Hivedi.

Konkurencję mają sporą, bo i w AppStore, i w Google Play nie brakuje aplikacji do słuchania radiostacji internetowych. Cieszą się one nawet większą popularnością niż serwisy streamingujące muzykę, czego przyczyną, zdaniem Krzysztofa Śmiałowskiego, może być większa prostota słuchania muzyki przez radio — nie trzeba szukać wykonawcy ani ustalać playlist. Dają one również większy wybór rodzajów muzyki i ogólnie treści audio znajdujących się w licznych internetowych radiostacjach.

Wśród kilkudziesięciu tysięcy takich kanałów nie brakuje specjalistów od jednego tylko rodzaju dźwięków czy muzyki, np. nadających tylko odgłosy natury (szum morza, śpiew ptaków). Replaio Radio pozwala na słuchanie 30 tys. stacji radiowych z całego świata, a ich liczba stale rośnie w odpowiedzi na napływające prośby użytkowników.

Specjalizację radiową informatycy z Krosna wybrali nieprzypadkowo. Jako fani radia i użytkownicy różnych aplikacji do jego słuchania w telefonie znali od podszewki niedoskonałości programów dotychczas dostępnych w sklepie Google (Replaio Radio działa na razie wyłącznie w systemie Andorid).

Ich głównymi bolączkami są, zdaniem Krzysztofa Śmiałowskiego, nieprzejrzystość i nieintuicyjność interfejsów użytkownika, utrudniające korzystanie z wielu funkcji aplikacji, oraz niestabilność działania. Te luki miał wypełnić ich produkt. Od początku tworzą go z własnych pieniędzy, ale dobre przyjęcie przez użytkowników sprawiło, że chcą iść za ciosem i wcielać w życie różne pomysły wokół Replaio Radio. Pomóc mają fundusze od inwestorów, z którymi prowadzą wstępne rozmowy.

— Oprócz rozwijania samej aplikacji myślimy o stworzeniu całej platformy dostarczającej użytkownikom treści audio, np. audiobooki, kursy językowe, zintegrowanej z serwisami muzycznymi. W planach mamy również oddzielne urządzenie, łączące funkcjonalność aplikacji na smartfony i zewnętrznego głośnika. Szczegółów na razie nie chcemy ujawnić — mówi Krzysztof Śmiałowski.

Prostota obsługi ma przyciągnąć do tej nowinki tych, którzy nie przepadają za słuchaniem radia w słuchawkach albo w ogóle nie korzystają ze smartfona, np. osoby starsze.

Możliwości odbiornika radiostacji internetowych są bowiem o niebo lepsze niż zwykłych odbiorników radiowych, obsługujących tradycyjne stacje FM. Nieświadomość tych dobrodziejstw ciągle jest duża, nawet wśród posiadaczy smartfonów.

— Dla nas jako informatyków siedzących w tym środowisku było nie lada odkryciem, że wciąż bardzo wielu użytkowników smartfonów nie wie, że może w telefonie słuchać radia — mówi Krzysztof Śmiałowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane