Światowid z Polski wyleci w kosmos

Firma SatRevolution pracuje nad pierwszym polskim prywatnym satelitą komercyjnym. Ma być gotowy na początku 2017 r.

Światowid — taką nazwę otrzyma komercyjny satelita, którego stworzenie zadeklarowała SatRevolution, firma prowadzona przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego oraz Radosława Łapczyńskiego. To również założyciele spółki T-Bull z sektora gier na urządzenia mobilne. Co ciekawe, obudowa nowego satelity powstanie z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zostanie wykonana ze stopu aluminium. Urządzenie ma być odporne na wszelkiego rodzaju wibracje podczas lotu, promieniowanie kosmiczne oraz gwałtowne zmiany temperatury, jakich można się spodziewać na orbicie.

SATELITA Z WROCŁAWIA:
Zobacz więcej

SATELITA Z WROCŁAWIA:

Twórcy Światowida sięgają po najnowsze rozwiązania, stanowiące — jak zapewniają — nowość na polskim rynku. Część elementów zostanie np. wydrukowana w technologii 3D. ARC

— W celu uzyskania pożądanych przez nas właściwości,takich jak wysoka trwałość przy jednoczesnej niskiej wadze, docięcia wszystkich elementów bardzo wysokiej szczegółowości rzędu 0,2 proc., cała konstrukcja została wykonana za pomocą technologii druku 3D. Odpowiednia forma pojedynczych elementów pozwoli na dokładne rozmieszczenie modułów wewnątrz satelity. Jeśli chodzi o rozmiar samej obudowy, ma ona kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm — opisuje Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel spółki SatRevolution.

Światowid zostanie wyposażony również w zaawansowany technologicznie system otwierania paneli fotowoltaicznych i ich pozycjonowania. Jak wyjaśniają przedstawiciele SatRevolution, satelita zostanie przygotowany do łatwego montażu szyn, pozwalających na mocne usadowienie go w rurze orbitalnej wyrzutni P-POD (Poly-Picosatellite Orbital Deployer).

Satelita będzie zaopatrzony w precyzyjne czujniki służące do badania przestrzeni kosmicznej — m.in. poziomu natężenia pola magnetycznego oraz zmian w polu magnetycznym i grawitacyjnym Ziemi.

— Technologie, które wykorzystujemy w projekcie Światowid, są bez wątpienia innowacją na polskim rynku. Nasz zespół inżynierski tworzy rozwiązania, które będą po raz pierwszy stosowane w satelitach — przekonuje Grzegorz Zwoliński.

SatRevolution współpracuje z Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Korzysta m.in. z jego clean roomu, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych. Tutaj firma zamierza kontynuować badania nad technologiami kosmicznymi. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, Światowid zostanie zaprezentowany już na początku przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Światowid z Polski wyleci w kosmos