Świdnickie Wagony podwoją sprzedaż

Arkadiusz Braumberger
04-08-1999, 00:00

Świdnickie Wagony podwoją sprzedaż

Plany inwestycyjne świdnickich Wagonów na przyszły rok przewidują wydatek 16-20 mln zł. Szefowie dolnośląskiej fabryki prognozują, że sprzedaż w przyszłym roku zostanie podwojona i osiągnie 360 mln zł. Greenbrier, główny udziałowiec Wagonów, chce podwoić produkcję, wdrożyć kolejne systemy zarządzania jakością oraz zatrudnić dodatkowych 600 pracowników.

Wagony Świdnica po inwestycjach amerykańskiego koncernu należą w tej chwili do czołówki polskich firm tej branży. W ubiegłym roku (sierpień 98- -sierpień 99) sprzedaż w fabryce sięgnęła 180 mln zł, a szefowie dolnośląskiej firmy zapowiadają na następny rok dalszy wzrost. Zależy to jednak od sfinalizowania negocjowanych właśnie kontraktów.

— Na jesieni podpiszemy umowy, dzięki którym nasza sprzedaż powinna się podwoić i w 2000 roku przekroczyć 350 mln zł. Na razie nie możemy ujawniać szczegółów — mówi Elżbieta Borowiak odpowiedzialna w firmie za obsługę zarządu.

20 mln na inwestycje

W ubiegłym roku Greenbrier przeznaczył na inwestycje w Świdnicy około 25 mln zł (6 mln dolarów), w tym roku chce zainwestować kolejnych 16-20 mln zł.

— Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje techniczne, które mają służyć zwiększeniu mocy produkcyjnych i przystosowaniu ich do wymagań, które postawią przed firmą nowi kontrahenci. Na jesieni tego roku, jeżeli rozmowy z potencjalnymi klientami zakończą się dla nas pomyślnie, możliwe jest zatrudnienie kolejnych 500-600 pracowników — twierdzi Elżbieta Borowiak.

Do tego czasu firma chciałaby też wdrożyć nowe systemy zarządzania jakością.

Amerykański rozmach

Produkcja zakładów z Dolnego Śląska trafia także na rynki: niemiecki, angielski i skandynawski. W nieco dalszej perspektywie możliwy jest eksport świdnickich wagonów na Wschód.

Zakład specjalizuje się w produkcji wagonów towarowych. W tej chwili są to głównie cysterny i platformy przystosowane do przewozu samochodów, w przyszłości ma być uruchomiona produkcja wagonów do przewozu kruszyw.

Amerykański koncern Greenbrier Companies posiada 60 proc. udziałów Świdnicy. Wagony zatrudniają 650 osób, czyli o 150 więcej niż w chwili przejęcia. Docelowo miałoby tu znaleźć pracę aż 2000 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świdnickie Wagony podwoją sprzedaż