SWIG80 jest słaby nie bez przyczyny

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

Wyniki kwartalne spółek z indeksu sWIG80 wytrącają z rąk argumenty tym, którzy 45-procentową przecenę wskaźnika w ostatnim roku uznali za nieuzasadnioną. Ponad połowa spółek zanotowała straty lub wyniki gorsze od ubiegłorocznych oraz przewidywanych. Rezultaty zaledwie co czwartej firmy można uznać za dobre lub bardzo dobre. Przy tym niektóre z tej grupy (Drozapol, Budopol) wciąż nie mogą ustabilizować formy i kwartał dobry przeplatają słabym, a inne (Sygnity, Rafako, Bytom) dopiero zasygnalizowały wyjście na prostą. Takie, które od dłuższego czasu trzymają wysoki poziom, można policzyć na palcach jednej ręki (Elektrobudowa, PEP, Żurawie). Docenić należy też pierwszy od lat dodatni wynik WSiP w pierwszym półroczu, które zwykle jest sezonowo słabe.

Rozczarowań jest zdecydowanie więcej. Słaby kwartał zaliczyli m.in. dotychczasowi ulubieńcy inwestorów: W. Kruk i Alma Market. Czarny scenariusz załamania koniunktury w branży budowlanej nakreślił TIM, któremu mocno stopniały wysokie do tej pory zyski. Silny złoty nie sprzyjał również dobrym wynikom Barlinka, Mondi i Pagedu, a także grupie Impexmetalu, w skład której wchodzi również Hutmen. Duża grupa spółek (Skotan, Krezus, Capital Partners, Swarzędz, PC Guard, Energopol-Południe) brnie w straty.

Niespodzianki

Budopol, WSiP, Rafako

Rozczarowania

TIM, W. Kruk, Alma Market

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy