Sygnały poprawy kondycji przemysłu USA osłabiły euro

POLSKA GRUPA FARMACEUTYCZNA SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 21-11-2002, 18:45

NOWY JORK (Reuters) - Kondycja przemysłu regionu środkowo atlantyckiego Stanów Zjednoczonych znacząco poprawiła się w listopadzie, co może być sygnałem, że największa gospodarka świata ma już za sobą przejściowe trudności.

Regionalny oddział Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii poinformował w czwartek, że wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle stanów Delaware, wschodniej Pensylwanii oraz północnego New Jersey wzrósł w listopadzie do 6,1 punktu z minus 13,1 punktu w październiku. Analitycy oczekiwali, że wyniesie zero punktów.

Zaskakująco dobre dane sprowadziły euro do najniższego od dwóch tygodni poziomu wobec dolara w okolice 99,80 centa.

Indeks nowych zamówień wzrósł do 11 punktów z minus 1,3 punktu w październiku. Fabryki nadal zwalniały pracowników, jednak w znacznie wolniejszym tempie. Indeks zatrudnienia wzrósł do minus 0,2 punktu wobec minus 5,1 punktu w październiku.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy indeks aktywności przemysłowej filadelfijskiego oddziału Fed spadł dwukrotnie z powodu słabnącej koniunktury w całej gospodarce. Produkcja przemysłowa w całym USA spadła trzy miesiące pod rząd.

Indeks Fed w Filadelfii jest pierwszym z indeksów koniunktury amerykańskiego przemysłu publikowanych każdego miesiąca. Przemysł wytwarza około jednej szóstej Produktu Krajowego Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLSKA GRUPA FARMACEUTYCZNA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sygnały poprawy kondycji przemysłu USA osłabiły euro