Symboliczny spadek deficytu brytyjskiego budżetu

opublikowano: 21-06-2016, 11:30

Niedobór w kasie Wielkiej Brytanii nieznacznie zmniejszył się w maju, co wskazuje na poważne wyzwanie stojące przed kanclerzem skarbu George Osbornem w celu osiągnięcia zakładanego celu redukcji deficytu, donosi Bloomberg.

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego, niedobór środków wyniósł 9,7 mld funtów wobec 10,1 mld w maju 2015 r. To wynik słabszy niż zakładali ekonomiści, których mediana prognoz zakładała wynik na poziomie 9,5 mdl funtów. 

George Osborne, fot. Bloomberg
George Osborne, fot. Bloomberg

Przychody rządu centralnego zwiększyły się o 3,5 proc. zaś wydatki o 2,2 proc. 

Zaprezentowane dane wpisują się w niepokojący obraz brytyjskich finansów po ewentualnym brexicie. Kanclerz Osborne ostrzegał już wcześniej, że w razie opuszczenia unijnych struktur, konieczny będzie plan awaryjny, który pomoże zasypać 30-miliardową dziurę w kasie państwa. Tymczasem zdaniem zwolenników brexitu, gospodarka Wlk. Brytanii będzie rozwijała się szybciej niż w ramach skostniałej unijnej struktury.

Ale nawet jeśli wyborcy zdecydują o pozostaniu w UE, Osborne i tak będzie miał poważne problemy z realizacją programu zakładającego redukcję deficytu budżetowego do poziomu 2,9 proc. PKB w bieżącym roku obrotowym m.in. z powodu spowolnienia wzrostu dochodów podatkowych.

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku obrotowego w kasie państwa brakowało 17,9 mld funtów, niemal tyle co rok wcześniej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane