Syn Husajna ukradł 1 mld USD

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 07-05-2003, 00:00

Tuż przed wejściem Amerykanów do Bagdadu jeden z synów Saddama Husajna oraz jego doradca wynieśli z banku centralnego Iraku blisko 1 mld USD (3,8 mld zł).

18 marca, o 4.00 rano Kusai Saddam Husajn, drugi syn irackiego dyktatora, oraz Abid al-Hamid Mahmood, osobisty asystent prezydenta, wynieśli z sejfu narodowego banku centralnego około 900 mln USD (3,4 mld zł) w banknotach studolarowych i 100 mln EUR (425 mln zł) — doniósł „The New York Times”. Zrobili to na polecenie prezydenta, który napisał list upoważniający ich do pobrania kwoty. Saddam Husajn nie podał jednak żadnego powodu, dla którego pieniądze miały być wypłacone. Przez dwie godziny robotnicy ładowali pieniądze na trzy ciężarówki — poinformował urzędnik iracki, świadek wydarzenia.

Kradzież potwierdza urzędnik ministerstwa skarbu USA, który ma współpracować przy odbudowie systemu bankowego i finansowego w Iraku. Jeszcze nie obliczono, jak kradzież — jedna z największych w historii — wpłynie na gospodarkę Iraku. 1 mld USD to czwarta część rezerw walutowych banku centralnego tego kraju. Jest to też dwukrotnie więcej niż szacowane dotychczas straty spowodowane kradzieżami z irackich banków, które rozpoczęły się po 9 kwietnia — mówiło się o 400 mln USD (1,5 mld zł) w dolarach amerykańskich i 40 mln USD (151,6 mln zł) w walucie irackiej.

Niewykluczone, że część z ukradzionych przez Saddama Husajna pieniędzy już się znalazła.

— 650 mln USD (2,5 mld zł) w studolarówkach, odkryte w ubiegłym miesiącu w jednym z pałaców Saddama Husajna, może pochodzić właśnie z banku centralnego. Nie jest to jednak pewne — mówi George Mullinax, urzędnik ministerstwa skarbu USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Syn Husajna ukradł 1 mld USD