Syndyk wyceni i zlikwiduje KEM

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 04-03-2010, 00:00

Bankructwo firmy Mariana Krawczyka nie zwiastuje problemów w branży stalowej — uspokajają eksperci.

Zbankrutował właściciel Mostostalu-Chojnice

Bankructwo firmy Mariana Krawczyka nie zwiastuje problemów w branży stalowej — uspokajają eksperci.

KEM z Dąbrowy Górniczej zajmował się m.in. obrotem stalą i skupem złomu, a spółka z jego grupy — Mostostal-Chojnice — to jeden z największych graczy na polskim rynku konstrukcji stalowych. Według rankingu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali grupa należała do pierwszej dwudziestki w kraju pod względem obrotu stalą, zysku netto i tonażu. To już przeszłość. W połowie lutego sąd ogłosił upadłość likwidacyjną KEM. W firmie rządzi syndyk.

Syndyk w akcji…

— Na razie jesteśmy na etapie inwentaryzacji i wyceny majątku. Potem przymierzymy się do restrukturyzacji i sprzedaży poszczególnych aktywów — mówi Emilian Salej, syndyk KEM.

Stara się przywrócić działalność w zakładach grupy, przede wszystkim w tych, które zajmują się handlem stalą, skupem złomu i zbrojeniówką.

— Chcemy, żeby te podmioty wywiązały się z zawartych wcześniej umów. Nie chroni to nas jednak, niestety, przed koniecznością zwolnień — mówi Emilian Salej.

Co z Mostostalem-Chojnice? Zarząd spółki zapewnia, że pracuje normalnie.

— Rynek jest teraz ciężki, ale jakoś sobie radzimy. Nasz portfel zleceń ma wartość 30-40 mln zł i zapewnia nam pracę na najbliższe trzy miesiące — mówi Marcin Garus, prezes Mostostalu.

Emilian Salej twierdzi, że nie należy się spodziewać szybkiej wyprzedaży majątku KEM.

— Odbieramy już telefony od podmiotów zainteresowanych poszczególnymi zakładami, ale najpierw musimy się im przyjrzeć i zrestrukturyzować — wyjaśnia Emilian Salej.

Według tygodnika "Wprost", KEM ma w grupie pięć spółek produkcyjno-usługowych: Mostostal Chojnice, KEM 1 (hurtownia materiałów budowlanych, wykonawstwo robót budowlanych, produkcja mebli), KEM Profil (produkcja profili i wyrobów metalowych, przetwórstwo stali), KEM 3 (hotelarstwo i gastronomia), Buskopol (budownictwo wodne i ochrony środowiska). Spółka ma też ponad 130 ha nieruchomości komercyjnych, m.in. w Zakopanem, Mikołowie, Krakowie, Warszawie.

…bo przeinwestowano

Właścicielem grupy KEM jest Marian Krawczyk, biznesmen zaliczany do grona najbogatszych Polaków. Nie udało nam się z nim skontaktować.

Przedstawiciele branży nie są skłonni do komentowania przyczyn bankructwa KEM. W nieoficjalnych rozmowach diagnozują jednak, że przyczyną były nadmierne inwestycje w Mostostalu-Chojnice.

— Branża już od dłuższego czasu była świadoma, że KEM boryka się z problemami. Nie przekładałbym tego wydarzenia na ogólną jej kondycję — uspokaja Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Przypadku KEM nie chce też komentować Romuald Talarek, szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

— W prognozach dla branży należy być bardzo ostrożnym. Sygnały, które płyną z przemysłu hutniczego, pozwalają szacować tegoroczny wzrost na 10 proc. Jeśli to się uda, to będzie to powód do umiarkowanego zadowolenia — komentuje Romuald Talarek.

Magdalena Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy