Syndyk zaopiekuje się majątkiem Gabriela

Marek Knitter
opublikowano: 14-08-2001, 00:00

Syndyk zaopiekuje się majątkiem Gabriela

Prokuratura w Kaliszu rozpoczęła przesłuchiwania świadków w sprawie dotyczącej zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Gabriela Rokickiego, prezesa upadającej spółki Gabriel z Kalisza. 9 września wybrany zostanie z kolei syndyk dla tej — zadłużonej na blisko 60 mln zł — firmy.

Wniosek o upadłość spółki Gabriel złożył w maju 2001 roku Gabriel Rokicki, prezes spółki. Zadłużenie kaliskiej firmy, zajmującej się dystrybucją kosmetyków i prowadzącej pod własną nazwą sieć sklepów kosmetycznych, wynosi około 60 mln zł. Rownież w maju, jeden z wierzycieli zawiadomił prokuraturę w Kaliszu o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Gabriela. Wiadomo już, że rozpoczęła ona postępowanie w tej sprawie.

Prokuratura bada

Armada Asset Management, zarządzająca funduszem Central Poland Fund, zainwestowała trzy lata temu w spółkę Gabriel 1,5 mln USD (ponad 6 mln zł). Według przedstawiciela firmy, środki te zostały zmarnowane przez zarząd kaliskiej spółki.

— Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury w Kaliszu o możliwości popełnienia przestępstwa przez Gabriela Rokickiego. Postępowanie zostało wszczęte i w tej chwili odbywają się przesłuchania — mówi Janusz Skrzypkowski z Armady AM.

Również kilku prywatnych inwestorów sklepów, którzy wcześniej należeli do sieci perfumerii Gabriel, zdecydowało się na działania prawne. Interesy handlowców ma reprezentować jedna z największych kancelarii prawniczych w Polsce.

Stare do nowego

Na początku 2001 r. wierzyciele firmy Gabriel (m.in Kredyt Bank i Pekao SA) sparaliżowali działalność kaliskiej spółki, zajmując jej aktywa. Podczas rozmów z szefami Armady, wierzyciele uzależnili swoją dalszą pomoc finansową od rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Gabriela Rokickiego i przedstawienia planu restrukturyzacji spółki. Projekt takich działań został opracowany, a w marcu Armada złożyła ofertę wykupienia Gabriela Rokickiego i przejęcia kontroli nad firmą.

Prezes Rokicki nie zdecydował się jednak ma sfinalizowanie tej transakcji.W zamian złożył Armadzie propozycję dalszej współpracy, ale ze spółką Deco, która dotychczas zajmowała się opracowaniem logistyki dla firmy Gabriel. Tym razem Armada nie zdecydowała się na współpracę. Zdaniem Janusza Skrzypkowskiego, fundusz stracił na współpracy ze spółką Gabriel wystarczająco dużo pieniędzy, aby teraz kontynuować współpracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu