Synthos skusił wysoką dywidendą

opublikowano: 14-02-2013, 00:00

Producent kauczuku nie poskąpi akcjonariuszom. Stopą dywidendy bije inne blue chipy.

Notowania chemicznej grupy, kontrolowanej przez Michała Sołowowa, od prawie roku znajdują się w kanale spadkowym. Przecena od szczytu z marca 2012 r. (6,57 zł) nie osiągnęła jednak dużych rozmiarów, ale ci, którzy mieli nadzieję na kontynuację imponującej hossy z poprzednich lat — między 2009 a 2012 r. kurs urósł 15-krotnie — mogli czuć niedosyt. Synthos może jednak wrócić do łask, bo firma wciąż ma bardo dobre wyniki i pokaźne zasoby gotówki. I hojnie się nią podzieli.

Wczoraj spółka opublikowała wstępne rezultaty za 2012 r. Przychody wyniosły 6,2 mld zł (+7 proc.), EBITDA 925 mln zł (-19 proc.), a zysk netto 585 mln zł (-39 proc.). W samym czwartym kwartale przychody sięgnęły 1,35 mld zł, EBITDA 154 mln zł, a zysk netto 122 mln zł. Rezultaty były słabsze i rok do roku, i w ujęciu kwartalnym, a Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP, przypomina, że przy niesprzyjającym otoczeniu rynkowym Synthosowi będzie trudno poprawiać wyniki także w kolejnych miesiącach.

Z tym inwestorzy zdążyli się już oswoić w poprzednich kwartałach, więc wczoraj żyli deklaracją zarządu spółki o wypłacie co najmniej 0,50 zł dywidendy na akcję z ubiegłorocznego zysku. Kurs rósł o 1,7 proc., najmocniej w WIG20, a rósłby pewnie bardziej, gdyby nie obawa, że taka hojność wkrótce się skończy wraz ze spadającymi zyskami i kurczącymisię zasobami gotówki. Na razie stopa dywidendy jest imponująca, bo przekracza 9 proc. To najwięcej wśród spółek z WIG20, gdzie jeszcze do wtorku brylowała TP, ale po ścięciu dywidendy o kolejne 0,5 zł wypadła poza podium. Oprócz Synthosu są na nim jeszcze PGE i KGHM, a czwarte miejsce zajmuje KGHM. Stopę dywidendy powyżej 5 proc. ma jeszcze Tauron, a trójka banków — PKO BP, Handlowy i PKO BP — mieszczą się w przedziale 4-4,5 proc., przy średniej dla wszystkich blue chipów na poziomie 3,5 proc. Dwie spółki — GTC i Boryszew — według analityków w ogóle nie podzielą się zyskiem, tak samo będzie najprawdopodobniej z Kernelem i Lotosem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu