System na miarę potrzeb

opublikowano: 13-02-2013, 00:00

ERP Producent leków zainwestował w system, który daje mu natychmiastowy wgląd on-line do danych finansowych i… porządek

Trudno w Polsce znaleźć aptekę, w której nie ma leków ziołowych Herbapolu Wrocław. A jeszcze część produkcji ta dolnośląska spółka, zatrudniająca około 600 osób, wysyła na eksport. Nic dziwnego, że już kilkanaście lat temu zaczęła korzystać z biznesowych aplikacji wspierających takie dziedziny, jak finanse i księgowość, sprzedaż, obsługa zamówień, kontraktacje czy HR. Tworzone na zamówienie rozwiązania IT nie zawsze były jednak zespolone z resztą programów obsługujących firmę. Trudno było nie narzekać na niespójność technologiczną infrastruktury informatycznej, a także nie dostrzegać ryzyka wynikającego z uzależnienia od usługodawcy. W rezultacie na początku 2010 r. kierownictwo podjęło decyzję o zamianie starego software’u na nowy — zintegrowany, elastyczny i zgodny ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa. Pod kątem tych warunków zarząd sprawdził wiele ofert rynkowych. Ostatecznie wybór padł na system SAP ERP, z którego dziś w Herbapolu korzysta 150 osób.

Zobacz więcej

OPŁACA SIĘ: Wzrost zapotrzebowania na elastyczne systemy ERP to efekt rosnącej wiedzy firm o tym, jak wiele korzyści biznesowych może przynieść wdrożenie oprogramowania IT — mówi Krzysztof Witczak, dyrektor sprzedaży itelligence. [FOT. ARC]

Przygotowani osiągną więcej

— Wytwarzanie farmaceutyków jest obwarowane licznymi przepisami. Należy rygorystycznie przestrzegać wielu norm i receptur. Każdy etap produkcji poddawany jest restrykcyjnej kontroli według szczegółowo opracowanych procedur, gdyż każda pomyłka może mieć wpływ na zdrowie ludzi. Stąd wymóg posiadania systemu, który jest w stanie obsługiwać najbardziej skomplikowane procesy — tłumaczy Edyta Sapijaszko, odpowiedzialna za wdrożenie SAP w Herbapolu Wrocław.

Podczas wyboru rozwiązania producent leków przyjął kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim założył, że musi to być system, który sprawdza się w branży (np. z powodzeniem używają go partnerzy handlowi i konkurenci). Drugi wymóg to jak najszersza funkcjonalność podstawowej wersji oprogramowania. Bo im mniej modyfikacji względem standardu, tym tańsze i krótsze potwierdzenie, że aplikacje są zgodne z normami obowiązującymi w farmacji.

— Istotnym kryterium były finanse. Odrzucaliśmy rozwiązania wymagające kosztownych zmian. Szukaliśmy systemu, który jak najwięcej naszych potrzeb zrealizuje w standardzie. To rozwiązanie okazało się najbardziej elastyczne i najlepiej dopasowane do specyfiki naszej działalności — twierdzi Edyta Sapijaszko.

Wdrożeniem zajęła się poznańska firma itelligence. Prace zaczęła w sierpniu 2010 r., a skończyła w 2012 r. W tym czasie odbywały się też spotkania z pracownikami, którzy musieli zrozumieć, zaakceptować i poprzeć projekt bez względu na stanowisko, wiek czy znajomość nowoczesnych technologii. Menedżerowie wyjaśniali, dlaczego Herbapol potrzebuje takiego rozwiązania, jak system będzie działał, jakie spowoduje ułatwienia i jakie korzyści biznesowe pomoże osiągnąć. W efekcie zatrudnieni dostrzegli zalety nowego narzędzia, polegające głównie na wyeliminowaniu wielu czasochłonnych i powtarzalnych zadań.

— To jeden z najlepiej przygotowanych procesów, z jakimi się zetknąłem. Wszyscy wiedzieli, co mają robić. Prace zaczęliśmy od kluczowej kwestii — skonsolidowania produkcji z kosztami. Potem zajmowaliśmy się innymi procesami — wspomina Krzysztof Witczak, dyrektor sprzedaży itelligence.

Także dla małych

SAP ERP wspiera w Herbapolu Wrocław kluczowe dziedziny działalności: sprzedaż, dystrybucję, rachunkowość, kontroling, gospodarkę materiałową i remontową, zarządzania jakością oraz planowanie i sterowanie produkcją. Umożliwia prowadzenie bardzo dokładnej analizy, co jest warunkiem szybkiego reagowania na zmiany rynkowe.

— Istotna korzyść to nadzór nad finansami. Księgowości wystarcza kilka kliknięć, by poznać historię rozliczeń z klientem. Nie mniej ważna jest wydajniejsza kontrola kosztów wytworzenia leków. Przede wszystkim znane są rzeczywiste wydatki, nakłady i zyski związane z produkcją — podkreśla dyrektor Witczak. SAP ERP pozwala też efektywnie planować produkcję i zapełniać magazyny.

— Zamawiane są składniki potrzebne do produkcji konkretnego leku. Dzięki zintegrowanemu systemowi można dokładnie rozliczać dostawców — mówi Edyta Sapijaszko.

Herbapol Wrocław to jedna z wielu instytucji, które inwestują w nowoczesne rozwiązania do zarządzania firmą. Jak wynika z szacunków Gartnera, jedną piątą budżetów na aplikacje biznesowe spółki przeznaczyły w poprzednim roku na wdrożenia lub modernizacje systemów ERP. Przy czym na takie rozwiązania coraz częściej decydują się także małe i średnie przedsiębiorstwa. Co więcej, nawet osoba samozatrudniona może korzystać z intuicyjnego programu, który umożliwia prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz rejestru kontrahentów, wystawianie kilkunastu faktur miesięcznie czy rozliczenie się z urzędem skarbowym.

— Zaawansowane technicznie rozwiązania IT nie są już zarezerwowane jedynie dla korporacji. Systemy ERP, których zakup jeszcze kilka lat temu wiązał się z ogromnym obciążeniem finansowym, dziś są dostępne w przystępnych cenach, dzięki czemu stają się coraz powszechniejsze w sektorze MŚP — potwierdza Robert Tomaszewski, dyrektor generalny pionu SMB w spółce Sygnity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu