System przejmuje inspekcja

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego (GITD) zaczyna przejmowanie systemu opłat elektronicznych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Weszły bowiem w życie przepisy nakazujące zmianę zarządcy systemu. GITD przejmie nad nim ostateczną kontrolę w listopadzie tego roku, bo wówczas kończy się umowa z Kapschem, który jest operatorem na zlecenie GDDKiA. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, przekonuje, że zarządzanie systemem bez prywatnego pośrednika będzie tańsze. Alvin Gajadhur, kierujący GITD, twierdzi, że większość prac związanych z poborem opłat instytucja będzie wykonywać samodzielnie, ale część zleci na zewnątrz.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Chodzi na przykład o obsługę manualnego systemu dla aut osobowych oraz budowę bramownic, na których instalowane są urządzenia do naliczania opłat elektronicznych za przejazd ciężarówek. Obecnie, jeśli resort infrastruktury chce włączyć kolejne odcinki do systemu opłat, wydaje rozporządzenie i Kapsch w wyznaczonym terminie musi postawić na nich bramownice i urządzenia. GITD za każdym razem będzie natomiast musiała ogłaszać przetarg na wybór firm, które zbudują urządzenia pozwalające zwiększyć sieć dróg objętych opłatami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu