Sytuacja fundamentalna miedzi jest optymistyczna

Jarosław Romanowski
18-06-2010, 00:00

Uwaga inwestorów z rynku towarowego skoncentrowana była w ostatnich tygodniach na wpływie zawirowań na rynku finansowym na bieżące notowania towarów. O ile w krótkim okresie sentyment inwestorów finansowych ma duże znaczenie dla kształtowania się cen,

o tyle w długim horyzoncie czasowym musi znaleźć się druga strona, która od inwestorów finansowych dany towar odkupi. W tym kontekście warto spojrzeć na rynek miedzi w długim terminie, tj. od strony sytuacji fundamentalnej.

Miedź jest jednym z niewielu materiałów, które miały i nadal wywierają znaczący wpływ na rozwój cywilizacji. Wyjątkowe właściwości plastyczne, odporność na korozję, ciągliwość, przewodność elektryczna i cieplna przekładają się na szerokie spektrum zastosowania tego metalu, począwszy od urządzeń codziennego użytku, po zastosowania przemysłowe i zaawansowanych technologii. Promowana obecnie produkcja tzw. zielonej energii oraz idea zwiększenia efektywności energetycznej będą skutkować wzrostem zużycia miedzi w tym obszarze.

Wzrost urbanizacji oraz poziomu zamożności w krajach rozwijających się będą miały znaczący wpływ na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu popytu na miedź w długim terminie. Wśród krajów o największym znaczeniu dla wzrostu gospodarczego na świecie

w kolejnych dekadach wymienia się Brazylię, Rosję, Indie, Chiny (tzw. kraje BRIC) oraz kraje N-11 (m.in. Indonezja, Meksyk, Wietnam, Turcja). Szczególnie istotne z punktu widzenia rynku miedzi są Chiny, które mają 40 proc. udział w globalnej konsumpcji miedzi. Wszystko wskazuje na to, że Państwo Środka poczyniło dopiero pierwsze kroki na ścieżce rozwoju i industrializacji kraju. Jak pokazują przykłady ścieżki rozwoju krajów uprzemysłowionych z przeszłości, w przypadku Chin istnieją jeszcze ogromne rezerwy do zagospodarowania. Zarówno obecny poziom PKB per capita oraz wskaźnik konsumpcji metali na osobę pozostają daleko w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi.

Stabilną sytuację popytu należy zestawić z perspektywą po stronie podaży. Kopalnie prowadzące wydobycie odnotowują systematyczny spadek produkcji na skutek malejącej zawartości miedzi w rudzie, zaś potencjalne, bogate w miedź projekty górnicze znajdują się w trudno dostępnych lub bardzo niestabilnych politycznie obszarach. Dodatkowo, spółki górnicze zmagają się obecnie z nowymi problemami, jak niedostatek wód gruntowych w Chile, problemy z infrastrukturą energetyczną w Afryce czy niestabilną sytuacją podatkową górnictwa w Australii.

W warunkach umiarkowanego wzrostu popytu oraz napiętej sytuacji po stronie podaży, a tym samym ryzyka wyczerpywania się złóż w kolejnych dziesięcioleciach, na rynku miedzi ponownie pojawi się deficyt. To będzie stanowić silne wsparcie dla notowań metalu w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Romanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sytuacja fundamentalna miedzi jest optymistyczna