Sytuacja gospodarcza Polski wymaga radykalnych działań

Leszek Miller
opublikowano: 24-06-2003, 00:00

Rada Ministrów na poprzednim posiedzeniu podjęła bardzo ważną decyzję o obniżeniu stawki podatku od osób prawnych z 27 do 19 proc. To jest wypadek bez precedensu, nigdy nie podejmowano w Polsce takich decyzji, żeby aż o 8 punktów procentowych obniżać podatki. Dotychczas obniżki wynosiły 2 proc. rocznie albo w ogóle ich nie było. Uznaliśmy wszakże, że sytuacja gospodarcza wymaga radykalnych działań, stąd też taka głęboka obniżka. Jestem przekonany, że to jest decyzja słuszna. Założenie jest takie, że zwiększa się wtedy skłonność do inwestowania, że to jest impuls na rzecz wzrostu PKB. W sumie taka operacja opłaca się właśnie dlatego, iż uzyskujemy przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a jak przyspieszenie wzrostu gospodarczego, to więcej pieniędzy dla budżetu.

Jeśli zaś chodzi o podatki od osób fizycznych, te podatki, które my płacimy jako obywatele... Pan minister Andrzej Raczko wykonał w ostatnich dniach gigantyczną pracę. W toku trudnych dyskusji ze wszystkimi ministrami uzgodniono wszystkie szczegóły. Dokonaliśmy ostatnich konsultacji, tak aby mieć pewność, że projekt zostanie przyjęty. W sprawie podatku liniowego zostawiamy przestrzeń do dyskusji i do decyzji. Być może trzeba będzie uwzględnić tę dyskusję, która się zaczęła, bardzo ważną z mojego punktu widzenia, o jednolitym podatku, właśnie podatku liniowym. Gdyby się okazało, że z punktu widzenia korzyści gospodarki polskiej, właśnie wzrostu gospodarczego, ta operacja przyniesie spodziewane rezultaty, to trzeba spróbować. Ja w Salonikach rozmawiałem z premierem Dzurindą — to jest szef rządu słowackiego, który to rząd słowacki proponuje właśnie, żeby wprowadzić to rozwiązanie od przyszłego roku na Słowacji.

W tym tygodniu spotkam się jeszcze z premierem Dzurindą, żeby poznać ich sposób myślenia. W każdym razie trzeba szukać rozwiązań, za pomocą których można ożywić polską gospodarkę. Można poza tym powiedzieć, że głównym priorytetem jest wzrost gospodarczy, wzrost gospodarczy i wzrost gospodarczy. Musimy spowodować, że polska gospodarka będzie rozwijać się znacznie szybciej niż obecnie.

Wybór z wypowiedzi premiera w „Sygnałach Dnia” z 23 czerwca

Premier

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Leszek Miller

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Sytuacja gospodarcza Polski wymaga radykalnych działań