Sytuacja jest skomplikowana. W co inwestować?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 28-11-2011, 00:00

Zapytaj o...

ROBERT KASPRZAK

dyrektor ds. produktów inwestycyjnych Union Investment TFI

Wzwiązku z tym, że gospodarka światowa przechodzi obecnie trudny okres, w którym na spowolnienie gospodarcze nałożyły się problemy fiskalne wielu krajów (przede wszystkim strefy euro), inwestycja w krótkim okresie (do 1 roku) obciążona jest dużym ryzykiem.

Nawet jeśli w perspektywie 12 miesięcy sytuacja ulegnie poprawie możemy w tym czasie mieć do czynienia ze znacznymi wahaniami na rynkach finansowych. Dlatego gdy mamy krótkoterminowy horyzont inwestycyjny, lepszym rozwiązaniem wydaje się wybór bezpiecznego rozwiązania.

Dla klienta, który inwestuje na kilka miesięcy i chce uniknąć ryzyka krótkoterminowych wahań wartości inwestycji, dobrym rozwiązaniem jest bezpieczny fundusz pieniężny o małej zmienności ceny jednostki funduszu, najlepiej o liniowym wzroście wartości inwestycji, jakim jest fundusz UniWIBID. Dla osób chcących ulokować środki na okres zbliżony do 12 miesięcy i akceptujących Brak gwarancji osiągnięcia celów inwestycyjnych subfunduszy; możliwość zmniejszenia wartości zainwestowanych środków.

Duża zmienność wartości aktywów netto UniKorona Zrównoważony w UniFundusze FIO oraz UniTotatal Trend Dłużny w UniFundusze SFIO. Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów UniKorona Zrównoważony w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski. Prospekty informacyjne, ich skróty, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.union-investment.pl.

możliwe wahania wartości inwestycji w krótkim okresie, dobrym wyborem jest fundusz absolutnej stopy UniTotal Trend Dłużny zwrotu inwestujący tylko w instrumenty dłużne (brak akcji w portfelu), który poprzez swoją elastyczność pozwala zarabiać na zwyżkach i spadkach cen obligacji. Mimo zalecanej ostrożności osoby, które chcą skorzystać z długoterminowego potencjału rynku akcji, powinny rozważyć fundusz mieszany, np. UniKorona Zrównoważony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sytuacja jest skomplikowana. W co inwestować?