Sytuacja na rynkach 26 marca

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 26-03-2021, 11:55
aktualizacja: 26-03-2021, 12:04

Wall Street wyszła wczoraj obronną ręką z przeceny, co poprawiło nastroje na giełdach w Azji. Również w przestrzeni G-10 widać mniejszą nerwowość, co powoduje, że bilans dla dolara jest słabszy. Inwestorzy nieśmiało, ale jednak próbują powracać w stronę ryzykownych walut, co pokazuje siła walut Antypodów, czy korony norweskiej, oraz funta.

Pewien niepokój może budzić jednak mocniejsze odbicie rentowności amerykańskich obligacji. Dla papierów 10-letnich były one dzisiaj rano przy 1,65 proc., podczas kiedy wczoraj po południu oscylowaliśmy przy 1,59 proc. Wpływ na to miała aukcja 7-letnich obligacji, która nie wypadła nazbyt dobrze - zgłoszony popyt był niższy, niż zazwyczaj. Plusem jest jednak to, że ostatnio korelacja pomiędzy długiem, a innymi giełdami, czy walutą została utracona.

Konkretnych informacji makro nie ma, co powoduje, że na rynku mogą bardziej zaznaczać się inwestorzy portfelowi z racji zbliżającego się końca miesiąca i kwartału. W mediach widać ostrożne wypowiedzi europejskich polityków po wczorajszym wirtualnym szczycie UE, co do perspektyw związanych z pandemią, szczepieniami i odmrażaniem gospodarek. Próbuje się maskować nieudolność brukselskich decydentów, co do zabezpieczenia wystarczającej ilości szczepionek.

EURUSD - już na kluczowej linii trendu wzrostowego...

Na fali wczorajszej huśtawki na Wall Street, oraz widocznego od kilku dni większego popytu na dolara, notowania EURUSD zjechały wczoraj poniżej 1,18 i zeszły w okolice linii trendu wzrostowego rysowanego od marcowego dna z 2020 r. Przebiega ona w okolicach 1,1750. Wczorajsze minimum to 1,1761, a dzisiaj rynek nieśmiało próbuje się podnosić. Teoretycznie zasięgi spadkowe dla fali rozpoczętej jeszcze w pierwszych dniach stycznia zostały zrealizowane i trend powinien zacząć się odwracać. Morale są niskie, co paradoksalnie może być charakterystyczne w takich momentach rynkowych.

Wykres dzienny EURUSD

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Technicznie pierwszym poważniejszym sygnałem, że coś się zaczyna zmieniać, będzie powrót ponad wybity kilka dni temu poziom 1,1834.

OKIEM ANALITYKA - przesilenie

Biorąc pod uwagę pesymizm części inwestorów i analityków rynkowych nie można wykluczyć, że jesteśmy bardzo blisko rynkowego dołka, albo właśnie go mijamy. Jesteśmy w najbardziej męczącej końcówce pandemii co jest zrozumiałe, podobnie jak towarzyszące nam emocje. Ale dane makro tego nie potwierdzają. W tym tygodniu mieliśmy naprawdę niezłe dane PMI ze strefy euro, a dzisiaj niemieckie odczyty Ifo. Krytycy twierdzą, że dane były zbierane przed ogłoszeniem decyzji o kolejnym wydłużeniu lockdownów. Ale te decyzje były aż tak dużym zaskoczeniem? Myślę, że bardziej co niektórzy inwestorzy nie doszacowali tego, jakie skutki może nieść brytyjska mutacja COVID, która jest teraz w Europie dominująca. Wreszcie, czy twardsze lockdowny nie są początkiem końca okresu obostrzeń i czas zacząć dyskontować zbliżające się wiosenne ożywienie? Wczorajsze zachowanie się Wall Street pokazało, że na rynkach nadal jest sporo spekulacyjnego pieniądza gotowego skorzystać z okazji, jakie dają okresy nadmiernego pesymizmu i paniki.

W kraju mamy w mediach licytację, czy rząd zapowie jeszcze większe obostrzenia na Wielkanoc, gdyż sytuacja w szpitalach zaczyna być krytyczna. Niemniej, czy jest to argument za dalszą wyprzedażą złotego, jeżeli globalne nastroje będą się zmieniać? A może na odwrót? Warto zastanowić się, czy najgorsze nie jest właśnie za nami...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane