Sytuacja na rynkach 8 grudnia

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 08-12-2020, 12:03

Obserwowany wczoraj po południu powrót do słabszego dolara, ostatecznie nie okazał się być udany. Wtorkowy ranek przynosi kontynuację tendencji zapoczątkowanej wieczorem, chociaż zmiany są symboliczne.

Dolar zyskuje na szerokim rynku, ale najsłabsza w zestawieniach G-10 korona szwedzka traci 0,34 proc. Drugi jest funt z wynikiem 0,26 proc. - wczoraj notowania GBPUSD zdołały powrócić do 1,34 po informacjach, że premier Johnson odbył jednak kolejną rozmowę z szefową Komisji Europejskiej, ale dzisiaj powraca do spadków. Według doniesień sprawy negocjacyjne wciąż nie posuwają się do przodu, a szczyt UE już w czwartek. Niemniej w najbliższych dniach Johnson i von der Leyen mają jeszcze spotkać się osobiście w Brukseli.

Rynki akcji radzą sobie mieszanie. Uwagę zwracają doniesienia, że Kongres ma dzisiaj głosować uchwałę o przedłużeniu terminu przyjęcia pakietu fiskalnego o tydzień do 18 grudnia (inicjatywa Demokratów w Izbie Reprezentantów), chociaż informacje płynące z Senatu wskazują na to, że o kompromis z Republikanami może nie być łatwo.

Okiem analityka - obracanie szklanki....

Jeżeli mamy szklankę do połowy pustą, to rynek chce widzieć ją od tej strony, gdzie znajduje się magiczny napój. Jeżeli coś robi się niejasne, to zwyczajnie obraca szklanką do uzyskania pożądanego efektu. Ten schemat dość dobrze widać było wczoraj, kiedy to rano zrobiło się nerwowo za sprawą informacji związanych z Brexitem, a później przyszli optymistyczni Amerykanie... Chociaż, nawet oni nie dali sobie całkiem rady, gdyż wieczorem dolar ponownie zyskał, ale skala ruchu była mniejsza. Po zachowaniu się rynków we wtorek widać, że bardziej weszliśmy w stabilizację, niż korektę. Teraz czekamy na fakty, jakie zobaczymy w czwartek (EBC i pierwszy dzień szczytu UE), oraz piątek i być może jeszcze weekend (kiedy to politycy będą próbować zakulisowo rozwiązać tematy Brexitu, oraz polsko-węgierskiego veta). Jeżeli potkną się o własne nogi, to negatywną reakcję zobaczymy w przyszły poniedziałek, ale nawet wtedy inwestorzy znów będą chcieli obracać szklanką...

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane