Sytuacja na rynku cukru stabilizuje się

Paweł Kordala
opublikowano: 23-05-2011, 00:00

Paweł Kordala

X-Trade Brokers DM

Ceny cukru, po dynamicznych wzrostach w drugiej połowie 2010 r., od początku lutego znajdują się w silnym trendzie spadkowym. Sprzyja temu poprawa pogody oraz dobre prognozy z Brazylii, która jest największym na świecie producentem i eksporterem surowca. Pomagają także informacje z Tajlandii, w której zbiory cukru w sezonie 2010/2011 okazały się wyższe od prognoz. Spadki wspomagane są także przez stopniowe uwalnianie eksportu przez Indie, które są drugim producentem cukru na świecie.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował prognozę produkcji i konsumpcji cukru na sezon 2011/2012. Według USDA w najbliższym sezonie produkcja cukru na świecie powinna wzrosnąć o 5 proc. r/r (do 168 mln ton), poprawiając bilans na rynku o 4,5 mln ton. Wysokie ceny motywują producentów do zwiększania produkcji w krajach największych producentów (Brazylie, Indie, Chiny).

Raport USDA powinien sprzyjać dalszym spadkom cen cukru. Jednak, utrzymujące się wysokie ceny ropy, zbóż i niskie zapasów mogą osłabić dynamikę spadków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kordala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu