Czytasz dzięki

Sytuacja w firmach się poprawia

opublikowano: 01-06-2020, 22:00

Przedsiębiorstwa zaczynają podnosić się po lockdownie. Odbudowa kondycji zajmie im jednak jeszcze sporo czasu.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) sprawdziły, jak wygląda sytuacja polskich przedsiębiorców po lockdownie. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec maja na ponad 400 spółkach różnej wielkości, działających w handlu, produkcji i usługach.

Sprzedaż i zamówienia

Przedsiębiorcy byli pytani m.in. o to, jak zmieniła się ich kondycjaw porównaniu z sytuacją w marcu i kwietniu oraz jakie zmiany planują, jeśli chodzi o liczbę pracowników i wysokość ich wynagrodzeń.

Okazuje się, że w wielu wymiarach przedsiębiorcy notują poprawę w porównaniu z tym, co było jeszcze miesiąc lub dwa wcześniej. Na przykład spadek sprzedaży w maju zadeklarowało 43 proc. firm, podczas gdy pod koniec kwietnia dotknął on aż 67 proc. przedsiębiorstw. Do tego coraz więcej firm deklaruje, że rośnie im sprzedaż — w połowie kwietnia było ich tylko 4 proc., a na koniec maja już 20 proc. Jeśli chodzi o liczbę nowych zamówień, ich spadek deklaruje 35 proc. przedsiębiorstw.

Natomiast 19 proc. spółek odnotowało wzrost liczby nowych zamówień, a w przypadku 41 proc. ich liczba nie zmieniła się. Spadek nowych zamówień najbardziej dotknął mikro- i średnie firmy na koniec kwietnia. Natomiast duże przedsiębiorstwa z największym załamaniem miały do czynienia w połowie kwietnia.

Bez gwałtownych ruchów

Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową. Obecnie 54 proc. badanych podmiotów twierdzi, że zapas gotówki wystarczy im na przetrwanie co najmniej trzech miesięcy. Jeszcze w połowie kwietnia mówiło tak 39 proc. pytanych. Natomiast w przypadku37 proc. spółek zapasy gotówki wystarczą najwyżej na trzy miesiące. Żadnych rezerw finansowych nie ma 5 proc. firm. Pozytywne informacje płyną także odnośnie do planów wobec zatrudnienia i wynagrodzeń.

Okazuje się, że zwolnienia chce przeprowadzić tylko 5 proc. firm. Natomiast 14 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia, a 78 proc. utrzymanie dotychczasowego poziomu. W minionym miesiącu żadnych zmian kadrowych nie dokonało aż 86 proc. firm, a 10 proc. zwolniło pracowników. Redukcje najczęściej miały miejsce w dużych firmach (14 proc.). Zwalniały głównie spółki usługowe (11 proc.) i produkcyjne (10 proc.). Jeśli chodzi o wynagrodzenia, 78 proc. firm planuje utrzymać je na dotychczasowym poziomie, 9 proc. zamierza je obniżać, a 7 proc. — podwyższać. Na początku kwietnia utrzymanie wynagrodzeń planowało tylko 36 proc. firm, a obniżanie 50 proc. W maju wynagrodzenia wszystkim pracownikom obniżyło 14 proc. firm.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Kiedy będzie dobrze

Z badania jednoznacznie wynika, że odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki już pomaga wielu firmom podreperować swoją kondycję. Tak twierdzi 31 proc. badanych.

Jednocześnie prawie połowa ocenia, że ich kondycja się nie zmieniła w związku z odmrożeniem, a 10 proc. twierdzi, że jest gorsza. Kiedy będzie lepiej? Aż 24 proc. firm nie jest w stanie określić, kiedy ich sytuacja finansowa powróci do stanu sprzed pandemii — podają termin dłuższy niż rok. Na odbudowę kondycji w ciągu trzech miesięcy liczy 6 proc. firm, a 29 proc. podmiotów oczekuje, że nastąpi do pod koniec tego roku. Poprawy w pierwszych pięciu miesiącach przyszłego roku spodziewa się 15 proc. badanych. Są też tacy, którzy swoją kondycję finansową już odbudowali (18 proc. badanych).

Sprawdź program webinaru "Maksymalizacja przychodów za pomocą planowania, tworzenia i analizy treści na Twojej stronie www oraz w mediach społecznościowych", 23 czerwca 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane