Szakal złocisty postrachem węgierskich lasów

  • DI
opublikowano: 10-03-2020, 22:00

„Lasy drżą przed szakalem” — napisał dziennik „Magyar Nemzet”.

Mnożenie się szakala złocistego na Węgrzech powoduje problemy na coraz większym obszarze. O ile jeszcze kilka lat temu stanowił problem tylko w jednym czy dwóch komitatach (województwach), to obecnie powoduje szkody niemal w całym kraju. Zwierzę żyło w Kotlinie Panońskiej od wieków, ale jego populacja zaczęła bardzo rosnąć w latach 90. XX w.

Obecnie myśliwi odstrzeliwują ich już 6 tys. rocznie. Szakal złocisty jest zwierzęciem bardzo inteligentnym i płodnym. Unika kontaktu z człowiekiem, poluje samotniczo, w parach lub w watahach. Nie jest wybredny, jeśli chodzi o pokarm. Żywi się małymi ssakami, np. nornikami albo małymi zajączkami. Kiedy jednak karmi młode, potrafi polować na warchlaki czy cielęta saren, danieli, a nawet jeleni. Właściciele gospodarstw hodujących owce czy jelenie coraz częściej skarżą się na wyrządzane przez niego szkody — co roku szakale zabijają około 10 tys. jagniąt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane