Szansa dla firm w dobrej kondycji

HALINA WIŚNIEWSKA
opublikowano: 07-06-2013, 00:00

Z gwarancji de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP, czyli firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników, których obrót roczny nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.

Przy obliczaniu tych wielkości należy pamiętać o podmiotach powiązanych czy partnerskich. Gwarancje de minimis dają szansę tym, którzy zaczynają swój biznes lub mają krótką historię kredytową. Takim firmom jest najtrudniej przekonać banki o swojej wiarygodności. Gwarancja BGK jest też cennym instrumentem finansowym dla przedsiębiorców, którzy działają wiele lat, ale nie mają majątku na zabezpieczenie kredytu. Może się też zdarzyć, że mają majątek, ale nie chcą lub nie mogą go obciążać.

Gwarancja de minimis zwiększa szansę firmy na uzyskanie kredytu obrotowego, który zapewnia komfort codziennego działania, szczególnie w sytuacji gdy, musimy zapłacić rachunki, a nie otrzymaliśmy na czas pieniędzy za sprzedane towary czy wykonane przez nas usługi. Należy pamiętać, że o gwarancje de minimis mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy nie są w trudnej sytuacji finansowej i posiadają zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami.

Rozważając skorzystanie z gwarancji de minimis, warto mieć na uwadze fakt, że istnieją branże, które nie mogą skorzystać z gwarancji z uwagi na przepisy dotyczące pomocy publicznej. Pieniądze z kredytu obrotowego zabezpieczonego gwarancją de minimis nie mogą finansować np. działalności w sektorze rybołówstwa i akwakultury czy produkcji podstawowych produktów rolnych. W przypadku kredytobiorców prowadzących działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego kredytem nie można pokrywać kosztów związanych z zakupem czy spłatą rat leasingu na zakup pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego. Pełna lista branż, które są wykluczone z pomocy publicznej w formie gwarancji de minimis, dostępna jest na stronie www.deminimis.gov.pl.

To, o czym należy jednak pamiętać, to fakt, że prowadzenie działalności wyłączonej z możliwości finansowania kredytem zabezpieczonym gwarancją de minimis nie oznacza tego, że przedsiębiorca nie może finansować tym kredytem innej swojej działalności. Np. w sytuacji gdy przedsiębiorca uprawia zboże, ale poza tym ma piekarnię, to kredytem z gwarancją de minimis może finansować koszty związane z prowadzeniem piekarni. W takim przypadku konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji rachunkowej.

HALINA WIŚNIEWSKA

dyrektor zarządzająca w Banku Gospodarstwa Krajowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HALINA WIŚNIEWSKA

Polecane